Baharın gelişiyle asırlardır yaşatılan gelenek: 'Ölü bayramı'

Türk dünyasının bilinen en eski bayramlarından olan Nevruz Bayramı kapsamında, her yıl mart ayının ikinci haftası sonrasında kabirler de ziyaret ediliyor. Ölülerin gönlünün alındığına inanılan ve "Ölü bayramı" adı verilen ilk etkinlik mezarlıklar için düzenleniyor.

Yaklaşan Nevruz dolayısıyla mutluluk duyan vatandaşların, yakınlarının vefatı sebebiyle hüzünlü anlar yaşadığı "Ölü Bayramı"nda, sabahın erken saatlerinde toplanan vatandaşlar, mezarlıkları ziyaret edip temizlik ve onarım yapıyor.

18 asır devam eden gelenek

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
yalan haber..!
@kasimoglu21 Şamanizmden kalma bir gelenek niye yalan olsun . nevruz kelimesi farsi bir söz olabilir zira Türklerle farslar yüz yıllarca bir arada yaşamış .
Göktanrı inancında ata mezarları ziyaret edilir.Esasında Türkler eski dinlerinde ki birçok uygulamayı islam içinde devam ettirmişlerdir.Arapların İslama bakışı ile Türklerin farklıdır.Göktanrı inancında kadına saygı vardır.
şirkin kralı bırakalım mezarlara tapınmayı , ölülerin gönlü alınıyormuş ahaaaaa
insanlar kışın tahrip olan mezarları düzeltiyorlar çiçek ve peyzaj düzenlemesi yapıyor. Bunu bayram miş gibi lanse etmeye gerek yok
@kardelentrafik bilmediğiniz konularda fikir yürütmeyin. ben kendimi bildim bileli ölü bayramı yapılır. Narvuz bayramı deriz biz, ondan önce ölü bayramı yaparız. ayrıca biz bu aya bayram ayı deriz narvuz bayramına. ayrıca bizler narvuz bayramını kutlarken kürt komşularımız bize siz neyi kutluyorsunuz diye sorarlardı. ondan sonra kendilerine newroz diye bişey çıkardılar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler