Baharın müjdecisi leylekler gelmeye başladı

Baharın müjdecisi leylekler gelmeye başladı

Konya (AA)- Türkiye'de baharın müjdecisi olarak bilinen leyleklerin, Afrika tarafından göçe başladığı Hatay bölgesinden ülkeye girerek Beyşehir Gölü gibi üreme alanlarına yayıldıkları bildirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, leyleklerin normalde mart ayı başlarında Türkiye'ye giriş yaptığını, ancak Kuşadası'nda 28 Şubatta görülmeye başlandıklarını söyledi. Sıcak iklime sahip Afrika tarafından Türkiye'ye göç eden leyleklerin daha önce yuva yaptıkları bölgelere geldiklerini belirten yetkililer, "7-8 günde yuvalarını yaparlar. Dişi malzeme taşırken erkek yuvayı yapıyor. 30-34 gün kuluçka dönemleri oluyor. Gündüzleri erkek, geceleri ise dişiler yuvada kalıyor. Yavruları ortak besliyorlar" dedi.

Yetkililer, leyleklerin eylül ayı başından itibaren aynı güzergahı izleyerek Afrika tarafına göç edeceğini kaydettiler. Doğa Derneği Kuş Gözlem Ağı Sorumlusu Ferdi Akarsu ise leyleklerle birlikte yılan kartalı gibi bazı göçmen kartal türleri ve diğer yırtıcı kuş olan kara çaylakların da sürüler halinde Türkiye'ye Hatay'dan giriş
yaptığını söyledi. Hatay'dan giren leyleklerin bugünlerde Konya, İstanbul, Ankara gibi birçok kentte görülmeye başlandığını vurgulayan Akarsu, "Avrupa ve Türkiye leyleklerin üreme bölgesidir. Sürü halindeki leyleklerin bir bölümü Beyşehir Gölü çevresi, Uluabat Gölü ve Gediz Deltası'na gider. Bir bölümü de İstanbul'dan Avrupa'ya çıkar" diye konuştu.

Akarsu, leyleklerin yön bulma konusunda önemli yeteneklere sahip olduğunu ifade ederek, "Afrika'dan yola çıkıp geçen yıl Türkiye'de hangi köye, nereye yuva yaptıklarını unutmazlar. Yine aynı bölgeye gelirler ve ürerler. Yavruları bile yumurtadan çıktığı yerin 50 kilometre çevresine yuva yapar. Doğdukları bölgeden fazla kopmuyorlar" dedi.