HABER

Bahattin Uzan'a 17 yıl hapis cezası verildi

İSTANBUL (İHA) - TMSF tarafından el konulan İmar Bankası'nı zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılanan, aralarında gıyabi tutuklu olarak aranan Kemal Uzan, Yavuz Uzan ve Hakan Uzan'ın da yer aldığı 26 sanıklı İmar Bankası davasında karar çıktı.

Bahattin Uzan'ın da aralarında bulunduğu toplam 5 sanığa 15 yıl 1 ay ile 22 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya 26 sanıktan 15'i katıldı. Duruşmada Bahattin Uzan, Mustafa Akar, Hilmi Başaran ve Yeşim Öztürk de hazır bulundu.

Duruşmada son savunmasını yapan tutuklu sanık Bahattin Uzan suçlamaları kabul etmediğini, soyadından dolayı yargılandığını söyledi. Diğer sanıklar da suçsuz oldukların söyleyerek beraatlarını istediler.

Mahkeme heyeti verdiği kararda İmar Bankası'nın eski genel müdürü Hilmi Başaran'ı suç işlemek için örgüt kurmak, BDK kararlarına uymamak ve zinnet suçlarından toplam 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Bahattin Uzan ve Mustafa Akar ise kurulan örgüte üye olmak ve zinnet suçlarından 17 yıl 2 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldılar.

Örgüte üye olmak ve zinnet suçlarından suçlu bulunan sanıklardan Yeşim Öztürk 16 yıl 3 ay, Tacettin Pak da 15 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'ın dava dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Yargıtay tarafından onanana kadar Tacettin Pak ve Yeşim Öztürk'ün tahliyesine karar verdi. Bahattin Uzan'ın da yine Yargıtay onayana kadar sağlık durumu ve yaşı göz önüne alınarak 500 bin YTL kefalet karşılığında tahliyesine karar verildi.

Bu arada aynı davadan tutuklu olarak yargılanan Sadık Karagöz geçtiğimiz yıl cezaevinde hayatını kaybettiğinden dava dosyası düşürüldü.

Mahkeme heyeti 17 sanık hakkında da beraat kararı verdi. Duruşma yaklaşık 10 saat sürdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler