Bahçeli: AKP, devlet itibarına yara aldırdı

ANKARA (ANKA) – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'a kara harekatının aniden sona erdirilmesi nedeniyle hükümeti eleştirerek "AKP hükümeti bu süreci yönetmede sergilediği şaşkınlık, beceriksizlik ve ciddiyetsizlikle, devletin itibarının yara almasının en büyük sorumlusu olmuştur. Başbakan'ın giriştiği tevil çabaları ve kamuoyunu yatıştırmak için başlattığı yönlendirme kampanyaları bu acı gerçeği değiştirmeyecek." dedi.

Terörle mücadele konusunda AKP'yi acz ve zafiyet içinde olmakla suçlayan Bahçeli, "Kara harekatı öncesi Barzani'ye bunun kapsamı ve süresinin sınırlı olacağı yolunda teminat vermek için adeta çırpınan ve operasyon sürerken Talabani'ye özel temsilciler göndererek mahiyeti kamuoyuna açıklanmayan siyasi bağlantılar kuran AKP hükümeti Türkiye'nin milli güvenliğini tehlikeye atacak çok tehlikeli oyun ve tezgahlar içine girmiştir" diye konuştu. Bahçeli, ABD'nin PKK ve terörle mücadele konusunda gösterdiği tutumu eleştirerek "ABD'nin Kuzey Irak'ın istikrarının etkilenmemesi bahanesiyle terörle mücadelede Türkiye'nin önünü kesecek kırmızı çizgiler çıkarması, bu konuda ‘tavşana kaç, tazıya tut' siyaseti izlediklerini bir kere daha göstermiştir" dedi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan'a çağrıda bulunarak "gelin ‘terörle mücadelenin siyasi boyutundan' ne anladığınızı açık ve dürüst olarak ortaya koyun ve Türk milletinin karşısına çıkarak PKK'nın ve etnik bölücülerin bu taleplerine karşı olduğumuzu ve bu emellere hiçbir şart altında geçit verilmeyeceğini açıkça ilan edin" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında, Kuzey Irak'a kara harekatının sonlandırılması ve yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21 Şubat'ta başlayan sınırötesi harekatının seyri, sona erdirilme zamanı ve şekli ile bu konuda Türkiye'nin maruz kaldığı dış baskıların kamuoyunda her yönüyle tartışıldığını belirten MHP lideri, "Bu süreçte yaşanan gelişmelerin ve bunların izaha muhtaç bazı yönlerinin Türk milletinde haklı endişe, kuşku ve tereddütlerin doğmasına yol açtığı bir gerçektir. Bu konuda yapılan resmi açıklamaların ve kamuoyuna verilen bilgilerin, oluşan bu endişeleri gidermede yeterli olduğunu söylemek maalesef mümkün değildir. Sayın Başbakan'ın bu süreçte sergilediği siyasi eziklik ve tutarsızlık, devlet katında ortaya çıkan iletişim, uyum sorunları ile yaşanan kopukluk ve bilinen bazı çevrelerin taşeronluğunda siyasi çözüm senaryolarının piyasaya sürülmesi çabalarının hız kazanması, Türkiye'nin çok ağır sonuçları olacak bir yola sürüklendiğine işaret etmektedir" diye konuştu.

"AKP, DEVLET İTİBARININ YARA ALMASININ EN BÜYÜK SORUMLUSU"
Sınırötesi askeri harekata 8'nci gününde ansızın son verilmesinin, Türk milletinde derin bir şaşkınlık, teessür ve hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Bahçeli, son günlerin moda deyimiyle ‘kaos' şartlarının, sınır ötesi harekatın sona erdirilmesi sürecinde devletin zirvesinde yaşandığını kaydetti. Bahçeli "AKP hükümeti bu süreci yönetmede sergilediği şaşkınlık, beceriksizlik ve ciddiyetsizlikle, devletin itibarının yara almasının en büyük sorumlusu olmuştur. Sayın Başbakan'ın sonradan giriştiği tevil çabaları ve kamuoyunu yatıştırmak için başlattığı yönlendirme kampanyaları, bu acı gerçeği değiştiremeyecek, AKP hükümetini devletin itibarının aşınmasına ve inandırıcılığının sorgulanmasına yol açma vebalinden kurtarmaya yetmeyecektir" dedi.

"AKP ACZ VE ZAYİFET İÇİNDE" Türkiye'nin 2003 yılından başlayarak Kuzey Irak kaynaklı ağır bir terör tehdidine maruz kaldığını ve Kuzey Irak topraklarının Türkiye'ye karşı bir saldırı üssü olarak kullanıldığını belirten Bahçeli, Başbakan'ın ‘terörle mücadelede çok önemli bir aşamaya geçiş ve terörü temizlik harekatı olarak tanımladığı' kara operasyonunun kamuoyunda yaratılan beklentilerin aksine çok kısa sürdüğünü söyledi. AKP hükümetini terörle mücadele konusunda acz ve zafiyet içinde olmakla suçlayan Bahçeli, PKK'nın tasfiyesi hedefine ulaşılması için olmazsa olmaz üç temel şart bulunduğunu söyledi. Bahçeli bu şartları ise "Kuzey Irak'taki terör yuvalarına yönelik kapsamlı bir temizlik ve imha harekatı yapılması ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının bölgede geçici bir süre konuşlandırılarak bir güvenlik kuşağı oluşturulması, Barzani ve Peşmerge güçlerinin PKK'ya sağladığı açık ve örtülü himaye ve desteği kesmesi, ABD'nin sınırlı istihbarat paylaşımının ötesinde, Türkiye'ye bu konuda siyasi ve askeri destek vermesi" olarak sıraladı.

"AKP MİLLİ GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE ATACAK TEHLİKELİ OYUN İÇİNE GİRDİ"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan'ın ‘terörle mücadele sürecini Irak'la istişare halinde sürdürdükleri"ne ilişkin sözlerini de eleştirerek "Sayın Başbakan'ın ‘terörle mücadele sürecini Irak'la istişare halinde sürdürdüklerini söylemesi ve Irak yönetiminin sergilediği dirayetli ve işbirliğine açık tutumu takdire şayan' bulması, en hafif tabiriyle ibret verici bir siyasi aymazlık ve körlüktür. Kara harekatı öncesi Barzani'ye bunun kapsamı ve süresinin sınırlı olacağı yolunda teminat vermek için adeta çırpınan ve operasyon sürerken Talabani'ye özel temsilciler göndererek mahiyeti kamuoyuna açıklanmayan siyasi bağlantılar kuran AKP hükümeti Türkiye'nin milli güvenliğini tehlikeye atacak çok tehlikeli oyun ve tezgahlar içine girmiştir. Başbakan ne kadar inkara yeltense de, gerçekler önümüzdeki dönemde bir bir ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

"ABD, TAVŞANA KAÇ TAZIYA TUT SİYASETİ İZLİYOR" Son kara harekatının, süre, bölge ve askeri hedefler bakımından ABD'nin izin verdiği ölçüde yapıldığını gösteren işaretlerin ve ABD'nin harekatın ilk günlerinden başlayarak ortaya koyduğu tutumun, bu konudaki niyetleri göstermesi açısından esef ve endişe verici olduğunu kaydeden Bahçeli, Bush ve ABD Savunma Bakanı Gates'in harekatla ilgili sözlerini "aşağılayıcı tebligatlar" olarak değerlendirdi. Yapılan açıklamaların ABD'nin kafasının gerisindeki düşünce ve niyetleri o