Bahçeli: "Nevruz, gerginlik haline getirilmemeli"

ANKARA (ANKA) – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Nevruz'un yalnızca bir mevsim döngüsünün başlangıcı değil, Türk milleti için geleceği yeniden yorumlamanın, yılgınlık, korku ve umutsuzluğun geride bırakılarak maddi ve manevi atılımın müjdesi olduğunu belirtti. Bahçeli, "Nevruz bu anlayışla kutlanmalı, onun ruhuna aykırı bir şekilde, gerginlik ve huzursuzluk aracı haline getirilmesine fırsat verilmemelidir" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, "Balkanlar, Ortadoğu, Avrasya ve Orta Asya'yı kapsayan çok büyük bir coğrafyada milyonlarca soydaşımızın coşku ile kutladığı bir Nevruz Bayramına daha ulaşmış bulunuyoruz" dedi.

Yakın tarih içinde yaşanan ağır kültürel erozyona ve yabancı kültürlerin yoğun tesirine rağmen, diline, değerlerine ve geleneklerine sahip çıkarak nesilden nesile aktarmayı başaran Türk milleti için Nevruz'un, sevinci ve kıvancı sınır ötesine de taşan gerçek ve köklü bir milli bayram günü olduğunu kaydeden Bahçeli mesajına şöyle devam etti:
"Anadolu'da yaşadığımız sosyo-kültürel değişim nedeniyle kültürel değerimizi ihmal ettiğimiz bir dönemde, daha yakından tanımaya başladığımız Türk Dünyasında, Nevruz'un nasıl bir heyecana, kaynaşmaya, mutluluğa dönüştüğünü görerek, bu kutlu güne yeniden sarılmamız ve anlamına nüfuz etmemiz hepimiz için sevindirici olmuştur. Türk kültür coğrafyasında birlik, dirlik, ümit ve kardeşliği sembolize eden Nevruz Bayramı'nın bu anlamını, son yıllarda ihanetleriyle yozlaştırmak isteyen mihraklara Türk milletinin izin vermediğini ve bu güne yeniden daha büyük bir heyecan ile sahip çıktığını ifade eden Bahçeli şunları kaydetti:
"Nevruz, yalnızca yeni bir mevsim döngüsünün, bolluk ve bereketin başlangıcı değil, Türk milleti için geleceği yeniden yorumlamanın; atalet, yılgınlık, korku ve umutsuzluğun geride bırakılarak maddi ve manevi diriliş, doğruluş ve atılımın müjdesidir. Nevruz bu anlayışla kutlanmalı, onun ruhuna aykırı bir şekilde, gerginlik ve huzursuzluk aracı haline getirilmesine fırsat verilmemelidir. Geçmişle gelecek arasında köprü kuran, sevgi ve kaynaşma ortamında milletimizi birbirine yakınlaştıran, toplumsal birliğimizi güçlendiren bu kültürel zenginliğimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak en önemli görevimiz olmalıdır. Güzel günlerin habercisi kabul edilen, anlam ve önemine uygun olarak coşkuyla karşıladığımız Nevruz'un barış ve kardeşlik duygularımızı ve milli değerlerimize bağlılığı artırmasını diliyor ve Türk milletinin bayramını kutluyorum."