HABER

Bahçeli'den Ermenistan protokolüne eleştiri

MHP lideri Bahçeli, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerle ilgili kararınının ardından Hükümet’in protokolleri Meclis’ten geri çekmesini istedi.

ANKARA (ANKA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerle ilgili kararına ilişkin “Hükümetin bu vahim durum karşısında acilen yapması gereken, Ermenistan’la imzalanan Protokolleri onay için sevk ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinden geri çekmesi, Protokollerin Türkiye bakımında geçersiz ve hükümsüz olduğunu resmen açıklaması ve Türk milletinden özür dilemesidir” dedi.

Bahçeli, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollere ilişkin kararı hakkında yazılı açıklama yaptı. Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin, verdiği kararla protokollerin Türkiye’nin Doğu Anadolu topraklarını “Batı Ermenistan” olarak tanımlayan ve Anayasa hükmü haline getirilen Bağımsızlık Bildirisinin ilgili maddesini değiştirmeyeceğini, Ermenistan-Türkiye sınırını belirleyen 1921 Kars Antlaşması’nı tanıdığı anlamına gelmediğini ve “1915 soykırımının” uluslararası planda tanınmasını amaçlayan milli devlet politikasını etkilemeyeceğini ortaya koyduğunu anımsattı. Bu kararda ayrıca, protokollerin sadece iki ülkeyi ilgilendiren yükümlülükler getirdiği, Dağlık Karabağ sorununun ve Ermeni işgali altındaki Azerbaycan topraklarının protokoller kapsamına girmediği ve bu nedenle uygulamanın bu sorunlara bağlanamayacağının vurgulandığını belirten Bahçeli, Ermenistan’ın protokollerin içeriği, kapsamı ve anlamı hakkındaki görüşlerinin bu suretle resmen kayda geçirildiğini ve Parlamento onayının bu anlayışla sonuçlandırılacağının hükme bağlandığını kaydetti.

Bahçeli, bu kararla Ermenistan’ın uluslararası hukuka aykırı tutumunun ve Türkiye’ye düşmanca yaklaşımının değişmediğinin bir kere daha anlaşıldığını ifade ederek, “Bu durum AKP hükümeti ve Protokollerin altında imzası bulunan Dışişleri Bakanı için utanç verici bir hezimet ve fiyaskodur” dedi.

Ermenistan’ın bu tutumuna karşın Dışişleri Bakanlığı’nın 18 Ocak’ta yaptığı “Türkiye’nin Protokollerin hükümlerine bağlılığını muhafaza ettiği” yönündeki açıklamasının, “anlaşılması ve kabul edilmesi mümkün olmayan bir gaflet ve garabet örneği” olduğunu savunan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Hükümetin bu vahim durum karşısında acilen yapması gereken, Ermenistan’la imzalanan Protokolleri onay için sevk ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinden geri çekmesi, Protokollerin Türkiye bakımında geçersiz ve hükümsüz olduğunu resmen açıklaması ve Türk milletinden özür dilemesidir. Bunu yapmadığı takdirde AKP hükümeti Türkiye’nin onurunu, itibarını, haysiyetini ve milli çıkarlarını bilerek ayaklar altına alan bir Hükümet olarak tarihe geçecektir.”

Geri Dön