HABER

Bahçesaray'da telefonla haberleşme sıkıntısı

VAN (İHA) - Van'ın Bahçesaray İlçesi'ne bağlı köylerde yaşayan vatandaşların, mevcut baz istasyonlarının hakim tepeye kurulmaması nedeniyle GSM hatları ile iletişimlerini sağlayamadığı, normal telefonlarında da meydana gelen arızalardan dolayı da haberleşmede sorunlar yaşandığı bildirildi.

Dağlar arasındaki vadilerde kurulu olan Bahçesaray İlçesi'ne bağlı köylerde haberleşme sorunu yaşanıyor. İlçe merkezine kurulan baz istasyonlarından, dağ ve tepe aralarındaki köylerde yaşayan vatandaşların yararlanmaması tepkilere sebep oluyor. Çukur alanda bulunan ilçe merkezinde kurulan GSM baz istasyonlarının, dağlardan dolayı sadece dar bir alanı kapsadığı belirtiliyor. Gelişen haberleşme teknolojilerinden yararlanamadıklarını, hayat ile irtibatlarının tamamen koptuğunu ifade eden köylüler, normal telefonlarının da çalışmadığını kaydetti.

Doğanyayla Köyü sakinlerinden M. Necat Arvas, ilçeye bağlı 72 köyün bulunduğunu ifade ederek, bütün köylerde cep telefonların çalışmadığını vurguladı. Yetkili kurumlara gerekli başvuruları defalarca yaptıklarını anlatan Arvas, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Arvas, "İlçemizin çukurda kalması sebebiyle burada bulunan baz istasyonlarından dağlar ardından kalan köyler faydalanamamaktadırlar. Cep telefonlarıyla iletişim sağlayamadığımız gibi normal telefon hatlarında da zaman zaman meydana gelen arızalar birçok köyümüzün hayat ile bağlantısının kesilmesine neden olmaktadır. Ne cep telefonu ne de normal telefonu çalışmayan köylerimiz vardır. Köylüler olarak defalarca GSM baz istasyonların Kiçaf Mevkii'nde bulunan tepeye taşınması için önerilerde bulunduk, ama herhangi bir gelişme olmadı. Buraya taşınması halinde veya yeni bir istasyonun kurulması halinde bütün köylerin iletişimleri rahatlıkla sağlanacaktır" dedi.

Öte yandan Bahçesaray Kaymakamı Bünyamin Yıldız da bu tür sıkıntıların var olduğunu, sorunun giderilmesi için yaptıkları çalışmalarda hiçbir netice alamadıklarını anlattı. Yıldız, "GSM operatörleri ile yaptığımız görüşmelerde baz istasyonlarını taşımayacaklarını belirttiler. Köylerden kendilerine 500-600 abonenin olması halinde yeni bir istasyon kuracakları teklifinde bulundular. Biz de köylülerin abone olmaları için imza kampanyası başlattık, bu da bir netice vermedi. Ayrıca köylerimizde bulunan normal telefonlarda hatların sürekli arızalanması sebebi ile bağlantı kurulamıyor. Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte köylerle olan bütün iletişimler tamamen kopuyor. Türk Telekom özelleştiği için bu konuda kendilerine hiçbir söylemde bulunamıyoruz. GSM operatörleri nasılsa Türk Telekom da bizim için öyledir. Bu konuda hiçbir yaptırımımız olmamaktadır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön