HABER

Bakan Coşkun'dan yerel basına müjde

ANKARA (İHA) - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, yalnızca imalat sanayini kapsayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) tanımının genişletilerek, hizmet sektörünün de bu tanım içine alındığını ve yerel medya kuruluşlarının da KOBİ kapsamına girdiğini bildirdi.

13-14 Aralık 2006 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek 4. KOBİ Zirvesi'nin tanıtım toplantısı, TOBB Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Konya'da gerçekleştirilen ve yerel basının sorunlarının tartışıldığı toplantıdaki, yerel basının KOBİ tanımı içine girmediği için kredi alamadığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine Bakan Coşkun, hazırladıkları yeni yönetmelikle KOBİ tanımının genişletildiğini söyledi. KOBİ tanımının daha önce yalnızca imalat sanayini kapsadığını ve bu yüzden Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) bu firmalara destek verdiğini belirten Coşkun, hizmet sektörü alanına giren basın kuruluşlarının da KOBİ tanımı içine girmediğini kaydetti. Ancak yeni hazırladıkları yönetmelikle birlikte hizmet sektörünün de KOBİ tanımı içine alındığını bildiren Bakan Coşkun, bunun içinde küçük tarım işletmelerinin de bulunduğunu açıkladı.

250 kişiye kadar çalışanı olan kuruluşların KOBİ tanımı içine alındığını ve yerel medya kuruluşlarının da KOBİ tanımı içine girdiğini kaydeden Coşkun, "Tabii bütün bunlar yeni kaynakları da beraberinde getirecek. Bu konuda çalışıyoruz" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun bugünkü gazetelerde yer alan Türkiye'nin izolasyonların kaldırılması karşılığında Kıbrıs Rum Kesimi'ne limanını açma önerisine karşı çıktığına yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine Bakan Coşkun, "Başkana sordunuz ama önce ben söyleyeyim. Kıbrıs'ın KOBİ'leriyle de uğraşıyoruz" esprisini yaptı. Hisarcıklıoğlu ise, "Benim böyle bir açıklamam olmadı. 'Karşılıklı, her şeyin eşit şekilde gelişmesi lazım. Sadece Türkiye'den beklemek yanlış. İki taraf da sorumluluklarını karşılıklı yerine getirmesi lazım' demiştim. Yani 'limanların açılmasına karşıyım' diye bir açıklamam olmadı" diye konuştu.

Bir gazetecinin, Hisarcıklıoğlu'nun açıklamalarının bazı gazetelerde öneriye karşı çıktığı, bazı gazetelerde ise öneriyi desteklediği yönünde yer aldığını ifade etmesi üzerine ise Bakan Coşkun, "Buna da ben cevap vereyim. Bu sabah gazeteleri inceleme imkanım oldu. Ekonomi ağırlıklı gazeteler 'TOBB destek verdi' diyor. Siyaset yapmak isteyenler ve önyargılı olanlar 'karşı çıktı' diyor" dedi.
Hisarcıklıoğlu da, "Sayın bakan cevap verdi" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön