HABER

Bakan Eker, hayvancılık sektörünü uyardı

ANKARA (İHA) - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, hayvancılığa 2002 yılı bütçesinden 75 trilyon kaynak ayrılırken, 2005 bütçesinden toplam 600 trilyon kaynak ayrıldığını bildirdi.

Bakan Eker, hayvancılık sektörüne ürettikleri sütleri kayıt altına almazlarsa gelecekte AB'den süt ithal eder duruma gelineceği uyarısını yaptı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği İl Başkanları toplantısına katıldı. İçkale Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Eker, Türkiye'de tarım sektörü içerisinde hayvancılığa yeterince önem verilmemesinin Türkiye'nin bir eksikliği olduğunu belirterek, "Bizim için 'buğday ile koyun gerisi oyun' düşüncesi geçerli. Bu söz Türk tarım politikasını en iyi resmeden sözdür" dedi.

Bitkisel üretimin yapılması için birçok coğrafi koşulun olması gerekirken hayvancılığın dünyanın cehennemi sayılan Lut Gölünün kenarında bile yapılabildiğine dikkat çekti. Türkiye'de, Cumhuriyet tarihinden itibaren hayvancılığın hep gerilediğini kaydeden Eker, 1977 yılında tarım içindeki hayvancılın payı yüzde 37 iken, 1999 yılında yüzde 22'ye düştüğünü hatırlattı. Hayvancılık işletmelerinin de küçük olduğuna dikkat çeken Eker, işletmelerin yüzde 72'sin de 5 baş hayvan bulunduğunu ancak yüzde 20'sinde 5-9 baş arası hayvan bulunduğunu söyledi.

Hayvancılık alanında ekonomik olarak üretim yapmanın çok zor olduğunu belirten Eker, Avrupa Birliği müzakere sürecinde de bu konunu Türkiye'nin önüne büyük bir sorun olarak geleceğini ifade etti. AB'nin süt üretimiyle ilgili kota koyduğunu belirten Eker şunları kaydetti:
"Biz yılda 10.5 milyon ton süt üretiyoruz ancak bunun ancak 3.5 milyon tonunu işletmelerde üretiyoruz. Kalanı kayıt dışı işletmelerde kalite ve hijyen kontrolünden geçmeyen sütler. AB bize 10.5 milyon ton sütün kaydını isteyecek ve sadece işlenmiş sütleri üretim miktarı olarak kabul edecek. Bu durumda süt eksikliğimiz olduğu gerekçesiyle bize süt satacaklar. Bu süreç içerisinde sektör olarak karşı karşıya kalacağınız en büyük sorun budur." Eker, işletmelerin mutlaka kayıt altına alınmaları gerektiğini ve üretilen sütlerinde bakteri sayılarının düşürülmesine önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Bu iki sorunun çözümü için hükümet olarak hayvancılık destekleme miktarlarını artırdıklarını belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, 2002 yılı bütçesinde hayvancılığa 75 trilyon kaynak aktarılırken, 2005 bütçesinde bu rakamın toplam 600 trilyona çıkartıldığını kaydetti. Eker, 2005 yılı sonunda 16 ilde pilot olarak başlatılan ve 2006 yılında 81 ile kapsayacak olan Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Projesi ile işleme, muhafaza, stoklama, ambalajlama, soğutucu gibi konulara 280 trilyonu hibe olmak üzere 560 trilyon lira kaynak aktarılacağını belirterek, bunun için kooperatifler, birlikler ve çiftçilerin projelerini beklediklerini ifade etti. 2005-2010 yılı hayvancılık destekleri ile ilgili Bakanlar Kurulu kararıyla hayvancılığa verilen desteklerin önceki yıla göre 3 kat artırıldığını belirten Eker konuşmasına, "Biz hayvancılığa 12 ayrı alanda destek veriyoruz. Suni tohumlamadan, süt üretime, buzağıdan, yem üretimine, arıcılıktan hastalıktan ari işletmeler kadar her alanda destek veriyoruz" şeklinde devam etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler