HABER

Bakan Ergin'den Çiçek'e yanıt

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargısal faaliyetlerin içeriği hakkında beyanda bulunmanın savcıların ve mahkemelerin yapacağı bir faaliyet olduğunu söyledi.

Bakan Ergin, ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belgede ıslak imzası bulunduğu iddiasıyla iki kez tutuklanan ve ardından serbest bırakılan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in dün gazetecilere yaptığı açıklamaya ilişkin sorulara, ''Yargısal faaliyetlerin içeriğine ilişkin beyanda bulunmak, savcıların ve mahkemelerin yapacağı faaliyetlerdir'' cevabını verdi.

Adalet Bakanlığı'nın yargısal faaliyetlere müdahil olamayacağını ifade eden Ergin, şunları kaydetti:

''Adalet Bakanlığı, yargısal faaliyetlere müdahil olamaz. Onun dışında Adalet Bakanlığı yargı fonksiyonunun, uyumlu ve sağlıklı yürümesi açısından alınması gereken tedbirleri, fiziki alt yapıyı, yasama çalışmalarını hazırlama noktasında görev icra eder. Yargılama işlemine, içeriğine ilişkin bir müdahalemiz de olamaz. Yargısal faaliyetlerin içeriğine ilişkin beyanda bulunmak, savcıların ve mahkemelerin yapacağı faaliyetlerdir. Biz yürütme organını temsil ediyoruz. Yargılama faaliyetine ilişkin bir beyanımız olamaz.''

Geri Dön