HABER

Bakan Gemici Zonguldak'ta

ZONGULDAK (İHA) - Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı ve DSP Zonguldak Milletvekili Hasan Gemici, beraberinde Kazakistan'ın Kenta Eyaleti Valisi Begimse Juzenov ve kentin emniyet müdürü ve eşleriyle birlikte, Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde köylülere koyun dağıtıp, köprü açılışı yaptı.

Bakan Gemici, Kdz.Ereğli'ye bağlı Serintepe Köyü'nde 5 yıl sonra geri verilmek üzere 20 köylüye 45 milyar lira maliyetli toplam 220 adet koyun ve koç dağıttı. Bakan Gemici, yaptığı konuşmada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından 1.5 katrilyon lira tutarında muhtaç insanlara yardım yapıldığını belirtti. Gemici, "Bakanlığımız döneminde 280 bin aileye seracılık, arıcılık gibi konularda yardımcı olduk. Bu yardımlar Zonguldak'ta 4 bin 500 aileyle desteklendi. Türkiye genelinde 2 bin 700 aileye 10'ar koyun ve birer koç olmak üzere yaklaşık 3 bin hayvan dağıtıldı. Bu projeler dahilinde Kdz.Ereğli'de bin 550 aileyi destekledik. SYDV tarafından 25 milyon işlem uygulandı. Zonguldak'a yardım ise 8 trilyonu aştı. Zonguldak'ın afet bölgesi olması dolayısıyla 1.2 trilyonluk ek kaynak ayrıldı. Şimdi ise Zonguldak'ın ilçeleri arasında eşit paylaşılmak üzere 1.5 trilyon liralık ödenek göndereceğiz" dedi.

OKUMAK İÇİN BAKANA BABASINI ŞİKAYET ETTİ Konuşmanın ardından Bakan Gemici'nin yolunu kesen 15 yaşındaki Engin Sezer, babasının aldığı koyunlara bakması için kendisini okula göndermediğini söyleyerek okumak istediğini belirtti. Bakan Gemici'de Engin Sezer'e okutma sözü vererek Türkiye'de eğitim hakkının engellenemeceğini vurguladı. 6 çocuk babası özürlü Rıza Sezer maddi gücünün yetersiz olduğnu ubelirterek gazetecilere, "Buyrun siz okutun" dedi.

Yaklaşık 3 yıl önce Bakan Gemici'nin dağıttığı ineğin yoğurdundan ayran yaparak ikram eden Nevzat Ünlü, "Allah Sizden razı olsun. Bir inek verdiniz şimde 4 ineğim oldu" diye konuştu. Nevzat Ünlü'nün hareketinden memnun kalan Bakan Gemici, Kazakistan Valisi'ne de ayran ikram etti.

"KÖPRÜDEN GEÇTİ GELİN" Kdz. Ereğli, Yaraşlı ve Yörük köylerini birleştiren ve 47 milyar liraya malolan 70 metre uzunluğunda ve 2.5 metre genişliğindeki asma köprünün açılışını gerçekleştiren Bakan Gemici, "Köprüden Geçti Gelin" türküsü eşliğinde köprü üzerinden gelinle geçti. Bakan Gemici gelin Nermin Çakır'ın (22), Zonguldak Valisi İsmet Metin de damat İlhan Kartal'ın (22) nikah şahitliğini yaptı. Bakan Gemici, "Biz bu köprüyü açmakla 40 yıllık hasrete son verdik. Yaraşlı ve Yörük köyündeki akrabalar birbirilerine gidip rahatlıkla gelebiliyorlar. Bu ülkede akıllı olanlar için yapılabilecek öyle basit işler var ki. Onları yapabilsek halkımız rahatlayacak" dedi. Köprünün açılışını gelin Nermin Çakır ve damat İlhan Kartal'la birlikte yapan Bakan Gemici, habercilere çok duygulandığını söyledi. Köy muhtarı İsmail İşgören de köprü anısına Bakan Gemici'ye plaket verdi. Törenlere Bakan Gemici'nin yanısıra Zonguldak Valisi İsmet Metin, Kdz.Ereğli Kaymakamı Mustafa İngenç, DSP Zonguldak Milletvekili T. Boray Baycık ile siyasi parti ilçe temsilcileri ve köylüler katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön