HABER

Bakan Gül-De Gucht görüşmesi

ANKARA (İHA) - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kıbrıs sorunu konusunda yeni bir öneriyi gündeme getiren AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'nın bölgeyi ziyaret etmesi ve mekik diplomasisi yapmasının iyi olacağını belirtti.

Belçika Dışişleri Bakanı De Gucht, 2 günlük resmi ziyareti kapsamında bugün Bakan Gül ile biraraya geldi. Bir saat 15 dakika olarak planlanan ancak 2 saati geçen görüşme sonrasında Gül ve De Gucht, ortak bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmede Türkiye ile Belçika arasındaki ikili ilişkilerin yanısıra AB ile ilgili konuları da ele aldıklarını anlatan Gül, Belçika'nın Kıbrıs konusunda yapıcı bir anlayış içinde olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin de bunu iyi niyetli bir yaklaşım olarak gördüğünü kaydeden Gül, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de gayet iyi olduğunu belirtti.

Belçikalı Bakan De Gucht da, görüşmede Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini ele aldıklarını dile getirdi. Belçika olarak Türkiye'nin müzakerelere başlamasını desteklediklerini kaydeden De Gucht, Kıbrıs konusuna da değindi. AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın bir girişi başlattığını ve bunu desteklediklerini ifade eden De Gucht, 15 Aralık öncesinde Kıbrıs sorunun çözüleceğini umduğunu söyledi. Sorunun, tarafların olumlu yaklaşımı ile çözülebileceğine işaret eden De Gucht, bu konuda iyi niyetli hareket edilmesinin önemine değindi.

Bakan Gül, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Gümrük Birliği ek protokolüyle ilgili yaşanan sorunun aşılabilmesi ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunabilmesi için tarafları biraraya getirmeye hazırlandığının hatırlatılması üzerine, konuya ilişkin olarak Finli bakanla birkaç kez telefonda görüştüğünü anlattı. Finlandiya'nın girişimlerine Türkiye olarak yapıcı bir biçimde destek verdiklerini kaydeden Gül, "Finli bakanın bölgeye yapacağı bir ziyaretin daha yararlı olabileceğini düşünüyorum. Bu çerçevede sayın bakanın mekik diplomasisi için Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ı ziyaret etmesi söz konusu. Ancak henüz netleşen bir şey yoktur" dedi.

Belçikalı Bakan ise, Türkiye'nin AB üyelik süreciyle ilgili bir soru üzerine, Aralık ayındaki AB zirvesi öncesinde Kıbrıs konusunda bir çözüm bulunabileceği yönünde iyimser olduğunu söyledi. Tüm tarafların iyi niyetle çabalamasının böyle bir çözümü kolaylaştıracağını kaydeden De Gucht, Fehriye Erdal ile ilgili bir soru üzerine ise, "Erdal ile ilgili 7 Kasım'da bir karar alınacaktır. O zamana kadar yakalanacağını umuyoruz. Belçika sınırları içindeyse ve yakalanırsa Türkiye'ye iadesi gündeme gelecektir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler