HABER

Bakan Gül KKTC'de

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Adanın bir kesimine ambargo uygulanırken, ambargoyu uygulayanlara Türkiye'nin kapılarını açmasını beklemek sadece insafsızlık değil, aynı zamanda çok büyük bir öngörüsüzlüktür" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 23. kuruluş yıldönümü törenlerinin ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. KKTC Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan toplantının ilk yarım saatlik bölümüne Başbakan Ferdi Sabit Soyer de katılırken, daha sonra toplantıdan ayrılarak Londra'ya gitmek üzere Ercan Devlet Havaalanı'na gitti. Toplantıya, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da katıldı. Toplantının ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Cumhurbaşkanı birer açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, KKTC'nin kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak için KKTC'ye geldiğini belirterek, "Kıbrıs ile ilgili önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Bazılarının iyi niyetli bazılarının kötü niyetli çalıştıklarını görüyoruz. Böyle kritik gelişmelerin olduğu bir dönemde özellikle KKTC'de hükümetimizi temsil ettim. Cumhurbaşkanı ile tafsilatlı ve geniş bir görüşme yaptık" şeklinde konuştu.

İki ayrı toplum, ırk, din, dil ve demokrasinin adanın gerçeği olduğunu vurgulayan Abdullah Gül, çözümün ancak bunlar dikkate alınarak sağlanabileceğini söyledi.

Çözümle ilgili KKTC vatandaşlarının üstüne düşeni yaparak, bütün dünyanın üzerinde uzlaştığı Annan Planı'na 'evet' dediğini kaydeden Gül, ne yazık ki karşı tarafın bunu reddettiği için büyük bir imkanı kaybettiğini bildirdi. BM öncülüğünde yapılacak her türlü çalışmaya gerek KKTC gerekse Türkiye Cumhuriyeti'nin destek vermeye devam edeceğini ifade eden Bakan Gül, Kıbrıs sorununun Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) süreciyle ilgisi olmadığına dikkat çekti. "Kıbrıs meselesini bu şekilde çözmek için Türkiye'ye şantaj yoluyla Türkiye'den bazı haklar ve sözler alma davranışları geçersizdir. Şimdiye kadar da geçerli olmadı" diyen Gül, KKTC'ye verilen izolasyonların kaldırılması sözünün yerine getirildiği sürece Türkiye'nin de üzerine düşeni yapacağını vurguladı. Adanın bir kesimine ambargo uygulanırken, ambargoyu uygulayanlara Türkiye'nin kapılarını açmasını beklemenin sadece insafsızlık değil, çok büyük bir öngörüsüzlük olduğunu söyleyen Gül, herkesin gerçekçi düşünmesi gerektiğini kaydetti. Gül, "Çözüm için uzlaşma gerekir. Uzlaşma da, problemin tarafı olanların adım atmasıyla gerçekleşir. Bir tarafın taviz vermesini beklemek probleme çözüm bulmak değildir. Yapıcı olmaya ve çözüm için uğraşmaya devam ediyoruz. Ümit ediyorum ki herkes bunun farkında olur ve üzerine düşeni yapar. Neticede adadaki bu problem ortadan kalkar" ifadelerini kaydetti.

"SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ ANCAK BM ÇATISI ALTINDA OLABİLİR"
Abdullah Gül, bir soru üzerine, Fin önerilerinin kağıda dökülmemiş olduğuna dikkat çekerek, Kıbrıs sorununun çözümünün ancak BM çatısı altında olabileceğini söyledi.

Bazı konuların bütünlüklü çözümün parçası olduğunu da ifade eden Gül, Türkiye'nin AB'ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve AB'nin verdiği sözleri tutmasını beklediklerini kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununun çözümünü istediğini vurgulayan Talat, kendilerini sorgulayabilecek herhangi bir ülke veya uluslararası kuruluşun olmaması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Talat, "Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs sorununun çözümü için ellerinden gelen her şeyi yaptı ama Kıbrıslı Türkler bunu yapıyor diye zafiyet var zannedilmemeli. Kıbrıslı Türkler, siyasi eşitliğe dayalı iki kesimli, iki bölgeli, iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı BM çerçevesinde bulunacak bir çözümü destekliyor.

Ancak herhangi bir şekilde Kıbrıslı Türklerin haklarını teslim edecekleri bir çözümü düşünmüyor, kabul etmiyor ve tartışmıyorlar bile. Türkiye, bayram kutlamalarına destek vermesi ve hükümetten katılımın olması bizimle birlikte olduğunu, bizi desteklemeye devam ettiğini açıkça ortaya koymuştur. Zaman zaman ortaya atılan kuşkular 'Acaba Türkiye AB sürecinin yüzü suyu hürmetine Kıbrıslı Türkleri bu noktada terk eder mi' gibi kuşkuların tamamen geçersiz olduğu hem açıkça ifade edildi hem de bugün ortaya konan dayanışmayla bir kere daha ortaya serildi" diye konuştu.

Herhangi bir sıkıntıları olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ülkede demokrasinin, devlet mekanizmasının yerli yerinde çalıştığını söyledi. Yapılması gereken çok şey olduğuna da işaret eden Talat, "Ancak kimseye muhtaç olmadan kendi yönetimimizi kendimiz sağlıyoruz. Geleceğe de umutla bakıyoruz" şeklinde konuştu.

Toplantıyı KKTC ve Türk basınının yanı sıra Güney Kıbrıs'tan da çok sayıda medya mensubu izledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler