Bakan Günay: "Beklenen bir dava değildi"

ANKARA(ANKA)- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın "Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle AKP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açmasına AKP kanadından ilk tepki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan geldi.

Günay, AKP'ye karşı kapatma iddiasıyla dava açma girişiminin AKP'nin yanı sıra Türkiye'ye karşı da çok ciddi bir saygısızlık olduğunu belirtti. Günay, söz konusu davayı Türkiye'ye karşı bir haksızlık olarak nitelendirirken, "Türkiye demokrasisi bu tuzağı aşmayı başaracaktır" dedi.

-"TÜRKİYENİN İYİYE GİTMESİNİ İSTEMEYEN ÇEVRELER ÇOK ÖNEMLİ YERLERE SIZMIŞLAR"
AKP'nin temmuz seçimlerinde Türkiye halkının yüzde 50'sine yakın bir destek aldığını hatırlatan Günay şöyle konuştu:

"Türkiye bundan önceki dönemde ve bu dönemde AKP içtihadında 20 yılı aşkın dönem boşunca istikrarlı bir kalkınma süreci içindedir. Ekonomik göstergeler siyasal göstergeler, sosyal göstergeler her şeyin iyiye gidildiğini göstermektedir ama öyle anlıyorum ve üzülüyorum ki Türkiye'nin iyiye ve ileri gitmesini istemeyen kişiler çok önemli yerlere sızmışlar. Türkiye bununla hesaplaşacaktır meraklanmayın Türkiye demokrasisi bu tuzağı aşmayı başaracaktır. Halka güveniyoruz."

-"BEKLENEN BİR DAVA DEĞİLDİ"
Sözkonusu davanın beklenen bir şey olmadığını ifade eden Günay, kendisinin milletvekili ve bakan olmasının öncesinde bu belgelerin altını imzalayan hukukçular kadar kıdemli ve Türkiye'de siyasal hukuku iyi bildiğini ileri sürebilecek iddiada bir hukukçu olduğunu söyledi.

Günay, Türkiye'nin istikrara ihtiyacı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin demokrasisini sürdürmeye ve Türkiye'nin demokrasi içinde ekonomik kalkınmasını sürdürmeye ihtiyacı var. Biz Türkiye'de toplumu sorunları ile işsizliği yenmekle ekonomik sıkıntıları aşmakla uğraşıyoruz. İçerden dışarıdan bazıları bundan rahatsız oluyorlar. Bunu üzüntü ile karşıladığımı ifade etmek istiyorum. Ama geleceğe güvenimiz tamdır katiyen bunu ciddiye almayanı iddianameler her zaman yazılır. Kararı yargı verir" dedi.