HABER

Bakan İslam: Son 10 yılda anne ve bebek ölüm oranı düştü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, son 10 yılda anne ve bebek ölüm oranının düştüğünü belirterek, 2002 yılında binde 31,5 olan oranın 2014'te binde 7,8'e gerilediğini açıkladı.

Bakan İslam: Son 10 yılda anne ve bebek ölüm oranı düştü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, bugün bir dizi program için Sakarya'ya geldi. Bakan İslam, ilk olarak Sakarya Üniversitesi'nde düzenlenen 2'nci Uluslararası Tıp Kongresi'ne katıldı. Kongre öncesi öğrencilerin yaptığı proje sergisini de inceleyen Bakan Ayşenur İslam, burada yaptığı konuşmasında, AK Parti hükümetinin 12 yılda sağlık konusunda hayata geçirdiği projelerini açıkladı.

Bakan İslam, son 10 yılda anne ve bebek ölümlerinde Türkiye'nin dünyaya örnek olacak bir oran yakaladığını kaydederek, "Son 10 yılda anne ve bebek ölümlerinde dünyaya örnek olacak düşüşler yaşandı. Bu gelişmelere bağlı olarak 2002 yılında binde 31,5 olan bebek ölüm hızı, 2014 yılında binde 7,8'e düştü. Hükümet olarak yaptığımız bu sağlık alanındaki bu çalışmalar insanımız için yeterli mi diye sorduğumuzda biz hükümet üyeleri olarak 'hayır' cevabını veriyoruz ve yola devam edeceğimizi söylüyoruz. Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz pek çok yeni çalışma var" diye konuştu.

Bakan Ayşenur İslam, kamu ile özel ortaklık çerçevesinde ileriki dönemde şehir hastaneleri projelerinin olduğunu ve yakında bu hastaneleri hizmete sokmayı hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:

"Şehir hastaneleri projelerimiz var. 29 sağlık bölgesinde toplam 56 bin yatak kapasiteli hastanelerimizi hizmete sokarak çok daha gelişmiş bir hizmet ağı örgütlemeyi planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde hastanalardeki nitelikli yatak oranını yüzde 90'ın üzerine çıkarmayı arzuluyoruz."

Bakan Ayşenur İslam, ileriki süreçte uyuşturucu bağımlılarına yönelik tedavi hizmetlerinin güçlendirileceğine dikkat çekerek, "Uyuşturucu madde bağımlılarına yönelik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini güçlendireceğiz. uygulamayı koyduğumuz eylem planları titizlikle yürüyecek, başladık artık. Bütün illeri kapsayan aktif bir kanser kayıt sistemi oluşturacağız. Hayat alanlarına yakın uygun yerlerde, spor tesisi projeleri hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kongrenin ardından bazı ziyaretlerde bulunarak Sakarya'dan ayrıldı.

DHA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler