Bakan İsmet Yılmaz'dan büyük müjde! 25 bin kişi...

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu yıl toplam 25 bin öğretmen ataması yapılacağını söyledi. Bakan Yılmaz, önümüzdeki ay 5 bin öğretmenin mülakatının tamamlanacağını müjdeledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "20 binin öğretmenin mülakatı tamamlandı. 5 bin öğretmenin mülakatını önümüzdeki ay başlatıyoruz. Bu yıl da 25 bin öğretmenimizi eğitim ailemizle buluşturduğumuzda, 610 binin üzerinde öğretmen atamasını gerçekleştirmiş olacağız." dedi.Yılmaz, "Güncellenen Öğretmenlik Lisans Programlarının Tanıtımı" dolayısıyla, YÖK Başkanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, eğitim sistemlerinin amacının topluma faydalı toplumsal değerleri gözeten etkili iletişim becerilerini sağlayan, toplumla barışık bireyler yetiştirmek olduğunu belirtti.

sil

Yılmaz, eğitim tarihi boyunca öğretmenlerin nitelikleri, seçimi, çalışma koşulları hakkında sayısız görüşlerin ortaya atıldığını ve konunun her boyutuyla tartışıldığını dile getirdi. Demokrasinin gelişmesi için nitelikli eğitimin şart olduğuna işaret eden Yılmaz, "Bugün 65 binin üzerinde okulda bir milyondan fazla öğretmenimiz ve 18 milyona yakın öğrencimizle eğitim veriyoruz. Eğitime verdiğimiz önem, eğitime ayrılan kaynaktan da bellidir." ifadesini kullandı.

25 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

Kaliteli eğitimin olmazsa olmaz unsurlarından birisinin de öğretmen başına düşen öğrenci sayısı olduğunu vurgulayan Yılmaz, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının şu an 17 olduğunu bildirdi. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 584 bin öğretmen ataması gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, "20 binin öğretmenin mülakatı tamamlandı. 5 bin öğretmenin mülakatını önümüzdeki ay başlatıyoruz. Bu yıl da 25 bin öğretmenimizi eğitim ailemizle buluşturduğumuzda 610 binin üzerinde öğretmen atamasını gerçekleştirmiş olacağız. Bugün gördüğünüz her üç öğretmenden birisi bizim dönemimizde atandı." dedi.

Kaliteli eğitimin olmazsa olmaz unsularından birisinin de eğitimin teknolojiyle buluşturulması gerektiğini belirten Yılmaz, FATİH projesiyle bir milyon 400 binin üzerindeki tablet bilgisayarı öğretmen ve öğrencilere dağıttıklarını kaydetti. YÖK Başkanı Yekta Saraç ise konuşmasında, YÖK’ün bundan sonra yükseköğretime erişimi artırmaya değil, kalite çıtasını yükseltmeye çalışacağını vurguladı.

öğretmen

Kalite Kurulunun kurulması, tıp, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarına başarı sıralamasına göre öğrenci almaya geçilmesi, barajın yükseltilmesi gibi pek çok yeniliğe imza attıklarına işaret eden Saraç, üniversitelerin ihtisaslaşması sürecinin de yeni YÖK'ün başarı hanesine yazılan projelerinden olduğunu söyledi.

Konuşmasında, nitelikli öğretmen yetiştirme sorununun henüz çözülemediğine dikkati çeken Saraç, toplantıda bu konuda değerlendirme yapılacağını ifade etti.

"9 BİN 144 ÖĞRETİM ELEMANI EĞİTİM FAKÜLTELERINDE GÖREV YAPIYOR"

Türkiye'de 78'i devlet 17'si vakıf yükseköğretim kurumunda olmak üzere 95 eğitim/eğitim bilimleri fakültesi mevcut olduğunu ve bu fakültelerde 9 bin 144 öğretim elemanının görev yaptığına değinen Saraç, lisans öğrencisi sayısının 213 bin, lisansüstü öğrenci sayısını ise 20 bin dolayında olduğunu aktardı.

Saraç, bundan sonra, eğitim bilimleri fakültelerinde daha etkili öğrenme-öğretme süreçleri gerçekleştirmek, daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek, daha çok sosyal fayda sağlamaya dönük projeler ve araştırmalar yapmanın temel amaçları olduğunu vurguladı. Saraç, "Eğitim, her şeyden önce 'erdemli insan yetiştirme' sürecidir. Kendisine, ailesine, milletine ve tüm insanlığa hayırlı bir nesil yetiştirmektir. Bu sürecin temel aktörleri öğretmenlerdir. Öğretmen yetiştiren kurumların başında da eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerimiz gelmektedir." ifadesini kullandı.

YÖK Başkanı Saraç, öğretmen yetiştirme lisans programlarının daha önce de YÖK'ün koordinasyonunda 1998 ve 2006 yıllarında güncellendiğini hatırlatarak, lisans programlarının son güncellenmesinin üzerinden 12 yıl geçtiğini söyledi.

YÖK bünyesindeki Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubunun, yeni üyelerin katılımıyla yeniden yapılandırıldığını aktaran Saraç, eğitim bilimleri fakültelerine girişte, 240 bin barajının getirildiğini bildirdi.

Söz konusu fakültelerin bölüm ve anabilim dalı yapılanmasının yeniden oluşturulduğunu belirten Saraç, ikinci öğretim programlarının kapatılmaya başlandığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
2 gunde bir 15-25 bin ogretmenmı atanıyor ? yoksa aynı haberi haftada 3 kere hukumetten farkılı ısımlermı dillendiriyor ?
Temcit pilavı
bu haberi kaç defa müjde diye haber yaptınız
2000 öncesı her yıl 30 bın den asaği öğrtemen atanmadı..nabıza şerbet bunlar..
seçimde olmazsa öğretmenlerimize atama nee mümkün
Öğretmen adaylaruda her yıl seçim olsa diye dua ediyordur muhtemelen...
arkadas NE ogretmenmis AL AL bitmedi bu turkiyede baska atama isci alimony yokmu baska meslek yokmu
Ya bırakın bu insanları aptal yerine koymayı 16 yılda bu kadar müjde vermediniz bi anda müjdeler ülkesi olduk ne hikmetse seçimler yaklaştıkça hep bu müjdeleri duyuyoruz ama 16 yıldır hep yerinde sayıyorlar
Yapilmasi zorunlu ve ihtiyac olan seyin neresi müjde
Mynet sırf fitne için mi böyle başlıkla böyle sunum yapıyorsun ? Hiç değişmedin gitti. Mübarek akşam soruyorum bu haber bu gelişme yeni midir ? Aylar önceki duyuru. Mülakatlar geçmiş atama dakikası gelmiş fakat siz öyle bir başlık atıyorsunuz ki. Işiniz gücününüz algı fitne
Her gün yeni bir müjde.Seçim bitene kadar müjdelere boğulacağız.
yemin ederim bu haber bu yıl 10 defa ısıtılıp ısıtılıp verildi. ve 2017 kpss ile atama hâlâ yapılmadı. Bu bakan kadar böyle her ay 20.000 alıyoruz gibi probakanda yapan bakan görmedim pes vallahi billahi tillahi pes.
Milletde her ay öğretmen atanıyor sanacak yapmayın şöyle gerizekalıca haber!!! Geçen seneki Kpss 2017 puanıyla yapılacak olan ilk atama daha bu norrmalde Agustos 2017 de yapılması gereken atama 1 yıl sonrası için her ay müjde müjde diye veriliyor ocak ayından itibaren her ay müjde diye verildi bu haber !!!!! bilmeyenlerde ohhh maşallah ne kadar da çok öğretmen alımı yapıyorlar diyor
SECIMDEN SONRA UNUTULUR
ne güzel müjde müjde 16 senedir yapmadıklarını şimdi yapacaklarmış bunları ancak koyunlar inanır
1 yıldan beri yapılacak olan 25 binlik atama.sanki her hafta atama yapılıyormuş gibi reklam yapılıyor.bilmeyende hep atama yapılıyor sanıyorlar.
Keşke sık sık seçim olsa..
Benzin altı buçuk tl ediyaeaah dolar beş tlye gideyeah işsizlik aldı başını gideyaehh sonra çomarlar her şey gözel deyeaahhh ..!
HADİ BE SAYIN BAKAN VEYA BAKMAYAN BEY SÜPRİZLER ÇOK GÜZEL AMA BOŞ BOŞ BOŞ SEÇİM YUMURTA HESABI BUNLAR GERÇEKÇİ DEĞİL
DEVLET ÜNİVERSITELERDE BELLİ BÖLÜMLERDE SINIRLAMA GETIRMELİ HADDINDEN FAZLA MEZUN OLUNUYO DEVLETTE HER MEZUN OLANA İŞ VERMEK ZORUNDA DEGIL SİMDİ HER ÜNİVERSITE OKUYAN DEVLETTEN İŞ BEKLIYO MASABASI AL MAASI
hala ayrıştırmaya devam.
menzılcıler hadı gozunuz aydın
SIZ ÖNCE SAYIN BAKANIM... VAKIFBANK TA ÇALIŞAN HUKUK TA CALISAN TRİLYONLARCA SATIŞ YAPAN TAKIP MEMURLARINI KADROYA ALIN. HADI KADRO YOK EN AZINDAN SÖZLEŞME LI TAKIP MEMURU YAPIN. TAŞERON OLARAK ÇALIŞAN VE AVUKATLARDAN DAHA ÇOK ÇALIŞAN HUKUKDA TAKIP MEMURLARI VAR. VE MAAŞ HARICI HIC BIR HAKLARI YOK. SATIŞLAR HACIZLER ACIZLER TAŞERON OLARAK ÇALIŞAN TAKIP MEMURLARI NIN SIRTINDA AMA HAKLARI YOK. YAZIK DEĞIL MI.
DAYI SEN ÖNCE OKULDA OKUTULAN DERSLERİ DÜZELT DOSTUNU DÜŞMANINI TANIMAYAN NESİLLER YETİŞSİN DİYE DİZAYN EDİLMİŞ DANDİK TARİH KİTAPLARINI .ÇÖPE NE ZAMAN ATMAYI DÜŞÜNÜYON SEN ONU Dİ !! TABİİ SAHİBİNİZ İZİN VERİRSE !
bu gün 25.000 ögretmen atarsınız 25 haziranda 30,000 ögretmeni fetocu diye görevden alırsınız artık size kimse güvenmiyor
bunun adı seçim rüşveti, neden şimdiye kadar beklediniz rüşvet değilse? kem küm edip daha konuşmasını bilmiyenlerden ne beklenir, diplomasına bakmalı kim vermiş diye.?
16 sene öğretmenlerin hayatını mahvettiniz, ekmeğe muhtaç ettiniz. Öğretmenler, simit satıyo kamyonculuk yapıyo yıllardır. Şimdi seçime 1 ay kalmış rüşvet vermeye çalışıyorsunuz.
emeklilikte yaşa takılanların durumu ne hocam, seçime kadar yasa çıkmazsa vallahi sandığa gömüleceksiniz.
Habercilik anlayışınız bu mu? Biraz araştırıp haber yapın. Ne yazık ki hemen hemen her ay bu 25 bin atama müjde veriliyor. Oysa bizler sinava gireli bir yıl oldu tek bir atama yapılmadı 20 bin atamanin yapılacağıda Eylül ayında duyurulmustu.5 bin atama ise usülsuzce yapılacak olan ücretli atamasıdır müjde değil hak gaspıdır.Lutfen araştırip haber yapın
Alınacak öğretmen sayısı 15000 den 25000 binemi çıkartıldı da müjde olarak sunuluyor.
Alis müjdeler diyarında:)
Şu mülakat saçmalığı kalksın. Zaten yeterince sözde sendika amirleri var.
"Halktan milletvekillerine buyuk mujde maaslarini yariya indiriyoruz."Sizin yaptiginiz bundan ibaret bize kotu haberi mujde diye veriyorlar bu ne perhiz bu ne lahana tursusu
bedelli yokmu bakanım
Sn Bakan atamaları ne zaman yaparsanız o zaman konuşun, 2 yıldır aynı şeyleri geveleyip duruyorsunuz, bizde size oy vereceğiz ama ne zaman!!!! Eğitimin içine ettiniz, 16 yılda 10 defa sistem ve müfredat değişti, bi tutturamadınız gitti, bir ama bile 10 denemede ipliği iğneden geçirir arkadaş, bir cahil ve kindara uydunuz ülkeye yazık ettiniz
öğretmen olacağına imam ol hem maaşı fazla hem her yere müdür gibi ataması yapılıyor başlığa bak milyonlara müjde
her ay seçimmi yapılsa be amma çok yalan dolan bu öğretmenler sadece seçimlerden bir ay önce atanacak deniyor sonra imam müezzin atanıyor yemezler ismet yemezler bu seferTAMAM
seçimden sonra değil şimdi atayın seçimden sonra ülkenin bekası milli oluşum için ertlenebilir malum kaç tane saray inşaatı başladı khk kararname sadece çıkarınız içinmi şimdi khk çıkarın yemiyormu gerçi puantemde sizi kandırdı bir tek o kalmıştı hah ha hah ha
Diğer Haberler