HABER

Bakan Koca "Yeni bir müjdeyi vermek istiyorum" diyerek duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum" diyerek proje çalışmaları tamamlanan 50 bin metre kare büyüklüğünde olan aşı ARGE üretim merkezinin önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılacağını duyurdu. Öte yandan Bakan Koca, "700 dolar olan ilacın 30-35 kat oranında daha az maliyetle olan ilacı 3-4 hafta içinde vatandaşla buluşturacağız. Bu da üçüncü müjde olsun." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada "TURKOVAC aşımızın acil kullanım onayına başvurduğumuzu söylemiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metre kare büyüklüğünde olan aşı ARGE üretim merkezimizi önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Dünyanın bu alandaki en gelişmiş ünite merkezinin inşaatını gelecek yıl sonunda bitirmek istiyoruz. Dünyada bu anlamda bu altyapıyla bu büyüklükte ikinci bir yer olmadığını tahmin ediyorum." dedi.

"BU DA ÜÇÜNCÜ MÜJDE OLSUN"

Bakan Koca açıklamasında "(Molnupiravir) 700 dolar olan ilacın 30-35 kat oranında daha az maliyetle olan ilacı 3-4 hafta içinde vatandaşla buluşturacağız. Bu da üçüncü müjde olsun. 40 bin kişi ile ilgili KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personelinin alım süreci başlıyor. Yine mülakat yapılmadan 10 bin sürekli işçi alımı da yapılacak kura ile. Hemşire, ebe, terapist, sağlık fizikçisi vb. alanlarında alım olacak." ifadelerini kullandı.

SMA TARAMASI

Bakan Koca, her doğan bebeğe yıl bitmeden tarama yapmaya başlanacağını ve evlilik öncesi SMA taramalarının zorunlu hale getirileceğini aktardı.

TORBA YASA TEKLİFİ

Koca, Torba Yasa Teklifi ile ilgili olarak "Mesai sonrası çalışmanın isteğe bağlı olarak geri getirilmesi ve emeklilik için iyi bir düzeltme yapılması gerektiği kanaatindeyim." dedi.

TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI

Açıklamasında Bakan Koca, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile ilgili olarak "Dershanelerdeki küçük nüanslar ile farklılık oluşturulmasının önüne geçilmesi kanaatindeyim ve bu yüzden çekirdek müfredattan sorular sorulması, okul puanı ve yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının da buna ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

GÜNDE ORTALAMA BAKILAN HASTA SAYISI

Bakan Koca, acile gelen hastalar ve polikliniklerde tedavi gören hastalarla ilgili olarak ise “Günde ortalama bakılan hasta sayısı 1.4 milyon. Bunların 400 bini acile gelen hasta, 1 milyonu polikliniklerde tedavi olan kişi. Bunların içerisinden MHRS’ye başvurarak gelen kişi sayısı yüzde 45.” açıklamasını yaptı.

"BU YIL 3-4 KAT ARTTI"

Geçen yıl ve bu yıl görülen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla ilgili ise Bakan Koca, “Geçen yıl neredeyse hiç influenza ve soğuk algınlığı görülmedi. Bu yıl da benzer durumun olacağı düşünen üretici firmalar yeterli miktarda üretim yapmadı. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar ise bu yıl 3-4 kat arttı.” dedi. (İHA/DHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
ya tamam yatırım yapıyorsunuz güzel şey de. insanlar sıkıntı içerisinde. hala yatırım yapmanın gereği var mı ? sonuçta cebinizden yapmayacaksınız. halka yüklenecek. halkın artık daha fazla verebilecek bir şeyi yok. azıcık da halkı düşünseniz mi ?
50 bin metre kare dediğine göre yandaş müteahhit kazanacak sadece kriter kafalara işlemiş bi kere
hikaye gibi geliyor .Sayın bakanım.geçen hafta pazar günü oynanan Galatasaray Fenerbahçe maçını 50 000 taraftar izledi ,buğünkü marsilya maçını 50 00 0 kişi izledi siz ne diyorsunuz anlamak mümkün değil.Maske ,mesafe ,hijyen diyordunuz hani nerde ,bunlara kim izin verdi.Futbolu derhal durdurun,okullar tekrar uzaktan eğitime geçsin yoksa aşı hikaye.maskesiz dolaşan bir sürü potansiyel katiller var başı boş dolaşıyorlar cezalar katlanarak gelmeli ,yoksa çabanız boşa akıntıya kürek çeker dururuz.
Geri Dön