Bakan Murat Kurum'dan çöken binaya ilişkin açıklama: Bölgede kentsel dönüşümü başlatacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Riskli olan 8 bina yıkılacak ve alanın tamamında bir kentsel dönüşüm projesi yapılacak. Bu süreçte kira desteği sağlanacak" dedi.

Bakan Murat Kurum'dan çöken binaya ilişkin açıklama: Bölgede kentsel dönüşümü başlatacağız

İşte Bakan Kurum'un açıklamalarından öne çıkanlar;

Yaptığımız tespitler neticesinde yıkılan binanın etrafındaki 10 apartmanda risk analizi yaptık. Bunun neticesinde 8 bina riskli olduğunu tespit ettik.

Bu 8 binanın hak sahipleriyle görüştük. bu binaları da süreç içinde yıkacağımızı ve alanın tamamında bir kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı söyledik.

Yunus Apartmanı'nın yıkımına bugün başlayacağız.

rtr

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın açıklamaları:

"Dün bir anne ve iki çocuğun enkazdan cansız bir şekilde çıkarılmasının ardından enkazda kaç kişinin olduğunu bildiğimiz bilgisini paylaşmıştık. 14.30 itibariyle arama kurtarma faaliyetleri resmi olarak tamamlandı. 21 vefaat eden, 14 yaralı. Toplam 35 vatandaşımıza ulaşmış olduk. Başsağlığı diliyoruz. Bütün milletimizin başı sağolsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Bugünkü çalışmalarımız, Yunus Apartmanı'nın güvenli bir şekilde boşaltılması yönünde. Kısa süre içerisinde binanın yıkımına başlanacak. Bundan sonraki sürecin nasıl olacağını vatandaşlarımızla konuştuk. El birliği yaparak, bu mahalleden başlayarak, Cumhurbaşkanımızın 'Buradan çıkarmamız gereken dersler' var sözüne de bakarak, bir kentsel dönüşüm süreci yaşayacağız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
20 yıldır rant uğruna istanbulu perişan ettiniz, şimdi 8 bina yıkarak günahmı çıkarıyorsunuz, yönetimini avrupalı bir belediyeye bıraksanız şehrin yarısını yıkar
Kentsel dönüşümden anladığınız tek şey rant. Binaların sağlamlığı halkın huzur ve mutluluğu umrunuzda bile değil. O mahalleden mi ibaretmiş her şey resmen insan aklı ile alay ediyorlar
Vatandaşlarımızı bina öldürmedi. Sistem belediyeciliğinde yaşam yok, rant var! 3 katı kaçak olduğu ortaya çıkan binanın bulunduğu yer 1994'e kadar Belediye Başkanı SHP'li Mehmet Ali Büklü'nün yönetimindeydi. 1994'den sonra 2002'ye kadar Belediye Başkanı şu anda Erzurum Belediye Başkanı olan Mehmet Sekmen. Mehmet Sekmen 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adayı olarak belirlendi. 1997 yılından itibaren İşçi Partisi Kartal İlçe Başkanlığı Mehmet Sekmen'i yakın takibe alıyor. Hukuk suz uygulamalarıyla ilgili belgeler 17 Şubat'ta Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na teslim ediliyor. Bunun üzerine İstanbul Mahalli İdareler Kontrolörlüğü gelip inceleme yapıyor. Bu kurum İçiş
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler