HABER

Bakan Şahin, sporda şiddeti değerlendirdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, sporda son günlerde artan şiddet olaylarını değerlendirerek, "Tüm kulüp başkanlarımızı, yöneticilerimizi ve futbolcularımızı centilmence davranmaya davet ediyorum" dedi.

Bakan Şahin, sporda şiddeti değerlendirdi

Bakan Şahin, Kardemir Karabükspor yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan ile Karabük Belediye Başkanı Hikmet Feridun Tankut'u kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen kabulde Bakan Şahin, futbol sahalarında şiddetin önlenmesi için futbolcu ve yöneticilere daha sorumlu mesajlar vermeleri çağrısında bulundu. Geçen sezona oranla bu sezonun daha sakin geçtiğini belirten Bakan Şahin, geçen sezonda tribünlerde yaşanan şiddet olaylarının daha fazla olduğunun altını çizdi. Futbolun gerçek aktörlerinin futbolcular, kulüp yöneticileri ve kulüp başkanları olduğunu dile getiren Bakan Şahin, "Futbolun aktörlerinin sorumlu davranmaları halinde tribünlerde buna paralel olarak sorumlu davranmaya özen gösterecektir" dedi.

Fenerbahçeli futbolcu Tuncay Şanlı'nın Galatasaray maçı sonrası eleştiri alan sevinç gösterilerine değinen Bakan Şahin, Tuncay Şanlı'nın maç heyecanıyla göstermiş olduğu davranışın rakip takımın tribünü ve seyircileri tarafından farklı tepkilere yol açtığını söyledi. Stresi ve tansiyonu ne kadar yüksek olursa olsun sorumlu davranılmaya mecbur olunduğunu belirten Bakan Şahin, "Futbolun tartışma konusu olması ve kirlenmesi bu alandan ekmek yiyen insanlara zarar verir. Kulüplerimizi zarara sokar. Tribünlerdeki seyircilerin azalması yaşanan olaylar nedeniyle kulüplere girecek olan paranı da azalmasına yol açar" diye konuştu.

Kulüplerin, başkanların ve futbolcuların şapkalarını önlerine koyup nasıl daha iyi sonuçlar alınması gerektiği konusunda düşünmeleri gerektiğini vurgulayan Bakan Şahin, "Futbolun daha iyi çalışması için yasaya ihtiyaç varsa yaptık. Gene de yaparız. Yönetmelik değişikliği gerekiyorsa anında yaparız" dedi. İl güvenlik kurullarının çalışmalarında aksamaların zaman zaman olduğunu söyleyen Bakan Şahin, kendilerini uyardıklarını ve ihtarlarda bulunduklarını kaydetti. Bu sezonu kazasız, belasız spora yakışan bir şekilde geçirmek mecburiyetinde olunduğunu ifade eden Bakan Şahin, Türk futbolunu daha da ileriye götürme gibi bir sorumluluklarının olduğunu kaydetti.

Bakan Şahin, kabul sırasında bir gazetecinin geçtiğimiz hafta seyircisiz oynanan Diyarbakırspor-Sivasspor maçında yasaklı bir yöneticinin tribünde yer almasını hatırlatması üzerine, hiç kimseyi ceza almakla, almamak arasında bir fark yok diye düşündürmeyeceklerini

söyledi. Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair yasada bu tür davranışların bir karşılığı olduğunu belirten Bakan Şahin, "Bu durumlarda uygulanacak yaptırımlar var. İl Güvenlik Kurulu, mutlaka bu yasaya dayalı olarak çıkmış yönetmeliğin gereğini yapmalıdır. Eğer İl Güvenlik Kurulumuz bu davranışlar nedeniyle kulüp yöneticileriyle ilgili gerekli işlemleri yapmamışsa kuşkusuz burada bir sorun vardır" dedi.

Diyarbakır Valisi Efkan Ala'nın konuyu yakından takip ettiğini belirten Bakan Şahin, "İl Güvenlik Kurulu'nun gereğini yapacağı inancındayım. Diyarbakırspor Kulübü'nün bazı yöneticilerinin davranışları kamuoyunda son derece yadırganıyor. Ceza almış ve müsabakalara girmeme cezasına çarptırılmışsa ve yine de içeriye girmişse bu büyük bir sorumluluktur. Bu işin stattaki sorumlusu kimdir? İl Güvenlik Kurulu görevini yapmış mı, yapmamış mı? Bunu takip etmemiz gerekir. Ben konuyla ilgili neler yapıldığını hem il müdüründen hem de validen öğrenmeye çalışacağım. Ceza almış olmakla almamış olmak arasında bir fark yok diye kimseyi düşündürmemeliyiz. Çünkü ceza, caydırıcı olsun, başkası aynı eylemde bulunmasın diye verilir. Cezanın amacı budur. Verilen cezayı uygulamadıktan sonra olayların artmasının önünü alamayız" ifadelerini kullandı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler