HABER

Bakan Selçuk: Nisan ve kasım aylarında birer hafta ara tatil olacak (2)

  'ÖĞRETMENLERE, NEFES ALMA SÜRESİ' Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında yeni eğitim-öğretim takvimiyle ilgili konuştu.

'ÖĞRETMENLERE, NEFES ALMA SÜRESİ'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında yeni eğitim-öğretim takvimiyle ilgili konuştu. Türkiye'deki yaz tatili süresinin 13 hafta olduğunu hatırlatan Bakan Selçuk, 180 iş günü olan çalışma günlerinin, sayısını değil verimliliğini artırmak istediklerini söyledi. Türkiye'nin dünyada en uzun yaz tatili yapan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Bu yeni eğitim-öğretim çalışma takvimi modelinde, tatil ve okul zamanlarının daha dengeli ve verimli bir şekilde kullanılması hedefleniyor. 13 haftalık yaz tatilinin 2 haftası, nisan ve kasım aylarında 1'er haftalık ara tatil olarak yapılacak. Peki bunu yapmakla neyi amaçlıyoruz? Bilimsel araştırmalar da dikkate alındığında, öğrencilerin belirli dönemlerde öğretim faaliyetlerine ara vermelerinin daha etkili olduğu ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Bizim yaz tatilini kısaltmamız söz konusu değil. 11 haftaya düşürülmesi, yüzde 10'luk indirimden söz ediyoruz. Ama bu ara tatillerin de yıl içerisine yedirilmesi söz konusu. Öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin, derinleşmeden ve yeni konular eklenmeden telafi edilebilmesi için de yine bu ara tatilleri bir fırsat olarak görüyoruz. Ara tatillerde öğretmenler, okullar kurumsal işleyişe yönelik bir takım öz değerlendirmeler yaparak çeşitli iyileştirmelere gidebilecekler. Yapılandırılmış bu ara tatillerde, çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı da veriliyor. Öğretmenlerimiz gerçekten çok yoruluyorlar. Bu amaçla öğretmenlere de bir nefes alma süresi tanımaya çok elzem görüyoruz. Ara tatillerde yeni bir yapılanma da söz konusu. Bu birer haftalık tatiller, sadece tatil olarak değerlendirilmemeli, çocukların bazı eğitimsel faaliyetlere katılması da hedefleniyor."

GÖRÜNTÜLER GEÇİLDİ

Haber: Gökhan CEYLAN / ANKARA,(DHA)

Geri Dön