Bakan Selçuk'tan dikkat çeken mesajlar: Kıyameti koparmamız lazım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dünya üzerindeki teknolojinin gelişimi ve rekabete dikkati çekerek, "Bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım eğitimde. Bunu gerçekten yapabiliriz" dedi. Selçuk, "Bu toplantının adına biz 'bulma konferansı' dedik. Bunu asimetrik bir düşünce ya da farklı bir şey olsun diye yapmadık. Bu toplum Katip Çelebi'den beri, 1610'dan beri arıyor. Artık bulalım. Tanzimattan beri arıyor" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Çok çok farklı bir çağ geliyor. Dijitalin, biyolojik olanın birlikte olduğu bir tekillik çağı geliyor. Bizim bu çağa hazırlanmamız lazım" ifadelerini kullandı.

2023'e Doğru Türkiye Eğitim Sistemi "Bulma Konferansı"nda Selçuk, dünyadaki büyük ülkelere ve eğitim reformunda başarılı olan ülkelere bakıldığında büyük liderliklerle eğitim projelerinin başarılı olduğunu anlattı.

Açılışta, yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu'nun yaptığı Bal filmindeki Yusuf'un okuldaki öğrenme sahnelerinin yer aldığı bölüm izletilen konferansta Bakan Selçuk, salonda bulunan Kaplanoğlu'na teşekkür ederek konuşmasında Yusuf karakterine atıflarda bulundu.

Selçuk, liderliğin izinde meseleye sahip çıkılması halinde karamsarlık ve eksikliklere rağmen Türkiye için çok güzel bir ufuk gördüğünü dile getirerek, "Türkiye'nin şimdiye kadar ortaya koyduğu birçok başarıyı eğitimle taçlandırmasının zamanı geldi" dedi.

"ARTIK BULALIM"

Ziya Selçuk, "Bu toplantının adına biz 'bulma konferansı' dedik. Bunu asimetrik bir düşünce ya da farklı bir şey olsun diye yapmadık. Bu toplum Katip Çelebi'den beri, 1610'dan beri arıyor. Artık bulalım. Tanzimattan beri arıyor. Artık bulalım. Bulduğumuz şey aslında aslında olduğumuz şey. Dolayısıyla bulmakla olmak arasındaki ilişkiyi biz kurduğumuzda zaten meselenin çok büyük bir kısmı çözülmüş olacak. Biz bulmak için buradayız ama bir taraftan da ezberi ve taklidi bırakıp tahkike geçmek için de buradayız. Yaptığımız işe bir sual sorduğumuzda, 'yaptığımız iş daha çok taklitle mi, ezberle mi yoksa tahkikle mi ilgili?' Bunun yanıtı ortaya konduğunda zaten bizim fotoğrafımız da çıkmış olacak" şeklinde konuştu.

Salonda çok farklı meslek gruplarından insanların bulunduğunu hatırlatan Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz biraz araştırma için, sorgulama için, akıl için, kalp için buradayız. İyi ki buradasınız. Eğitim sadece eğitim değildir. Çünkü eğitim antropolojidir, nörobilimdir, biyolojidir, ilahiyattır, felsefedir."

"KIYAMETİ KOPARMAMIZ LAZIM EĞİTİMDE"

Salonda bulunanların iltifata ihtiyacı olmadığını, gruba bir isim verilmesi gerekirse "Bir şey yapma grubu" denileceğini dile getiren Selçuk, şunları kaydetti:

"Bizim bir şey yapmamız lazım. Dahi, üstün zekalı insan sayısı bizim ülkemizin nüfusu kadar olan ülkeler var dünyada. Başka bir rekabet var, başka bir anlayış, başka bir yarış, başka bir bilim ve teknoloji var. Bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım eğitimde. Bunu gerçekten yapabiliriz. Çok çok farklı bir çağ geliyor. Dijitalin, biyolojik olanın birlikte olduğu bir tekillik çağı geliyor. Bizim bu çağa hazırlanmamız lazım. Sadece gelecek için değil şimdi için bir şey yapmamız lazım. Eğitim çocukları geleceğe hazırlamak değildir. Eğitim çocukları şimdiye uyandırmaktır. Eğer şimdiye uyanmazsanız gelecek tasavvurunuz olmaz. Bizim şimdiye uyanmamız lazım. Çocukları uyandırmamız lazım."

"SİVRİ AKILLARA İHTİYACIMIZ VAR"

Bakan Selçuk, Türkiye'nin problemlerinin büyük olduğunu bu sebeple sorunların çözümü için "sivri akıllara" ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

"Ortak akıldan uzaklaşıp ezberleri bozmamız lazım" diyen Selçuk, "20 kişinin 18'inin ortak karar kıldığı bir ortak akıl bizim problemimizin çözümü değildir. Bizim problemimiz öyle devasa ki bizim sivri akıllara ihtiyacımız. Orta akıl ortalama akla götürür ortalama problemler söz konusuysa... Bizim sivri akıllara ihtiyacımız var. Çünkü bizim derdimiz büyük. 'Biz' olmak istemiyoruz. Eğer 'siz, biz' derseniz bu zımni olarak 'onlar' demektir. 'Biz' diyen birisi varsa 'onlar' diyordur. 'Biz' olmayı aşıp hepimiz olmak durumundayız" değerlendirmesini yaptı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
15 senedir ilk defa egitimde bi bakan idareci atadiniz. Tek gereken adami rahat birakip desteklemek egitimin daha iyiye gidecegi kanaatindeyim.
Bakan güzel şeyler söylüyor, destekliyorum sununa kadar ama gelgelelim sözler uygulamaya geçemiyor. Liyakat falan hikaye. İktidar partisinin adamlarıyla içli dışlı olanlar idareci oluyor hâlâ.
Batılı bu sorunu yüzlerce yıl önce çözmüş.. Adını da rönesans yani yeniden doğuş olarak koymuş.. Aklı ve bilimi rehber edinen, bilim ve sanatı bir kuşun iki kanadı olarak gören bir sistem..
Çok şeyi bulduk da kendimizi bulamadık Sayın Bakan!farkında da değiliz kayıplarımızdan:)))
Aman ha hoca bu milletin ve eğitimin başına ne geldiyse sivri akıllar yüzünden geldi. Kıyameti koparmaktan vazgeçtik acil, akılcı, yeni çağdaşlaşma rüzgarlarıyla artık bir yerden başlasanız da olur. Bir kaç güne okullar açılıyor. Kalabalık ve genç nüfusa sahibiz. İmkanlarımız ve Eğ. sistemimizin sorunları apaçık ortada. Artık uzun konuşma sezonunu kapatıp icraat sezonuna geçmeye ne dersiniz.Araya araya Cumhuriyetin 100.yılına geldik, bulunanlar ve sonuçları da ortada. Fazla araştırmaya gerek yok. Samimiyetle bir ucundan tutup işe koyulun Türk halkı gereken her tür desteği bonkörce verecektir.
imam hatipleri kapat , yerine normal insanların eğitileceği normal özgür okullar açın yeterli olur....
. 4. Kez basvuru için okula gittik. Cocugu yerlestirecegiz diye.hala yerleşmiş degil.Cocugun pisikplojisi bozuldu. İşe yaramaz olarak kendini görmeye basladı. Okumak bbile istemiyor.siz hala cozum bulacaksınız. Her gelen sekil deggişikliği yapıyor
@soylemezm imam hatipler'de mi kabul etmiyor!?
Vatandaş olarak içimiz kan ağlıyor yabancı kulturlerın toplum ve zellikle genclerimiz kuşatmış olmasına. Kultür ve milli eğitim bakanları ne iş yapar batıda 2 yaşında cocuk kreş kelimesini kullanmak istemiyorum cocuk bahcelerine gider. İlk verilen şey kendi kulturleridir.çocuk burada hristiyan oldugunu ögrenir ve toplu yaşamanın kurallarını öğrenir. Öff ve adetleri ögrenir.Hani bzde doğrusu bunun özlemini yaşıyoruz
Doğru diyorsun ama Eğitim ve Öğretim sistemini,Bilinç gelişmesini size(!?)emanet ettikmi,o çocuk;bilinçli bir müslüman olduğunu unutur Dergahta Rocker ile bademlemeyi keşfettikten sonra alimallah...... Çağ açıp,çağ kapatan F.S.Mehmed'e rağmen!Çağı bizler oluşturamadık,Osmanlı olarak yeniliğe farklı gözle baktık,Bulduğumuz bu Çağa gel sen ve Dünyayı o şekilde yorumla ki;Kafa kestirip,islami fobi diye lanse ettikleri dininin farklı yorumcularına rağmen,evlatlarına gerçek ve Aydınlık dini öğret!Beynin aydın olursa(sen nur dersin)kalbin zaten nurlu olur...
bu ülkenin, bu milletin hakikaten ülkeyi ve milleti gerçekten düşünene insanlara ihtiyacı var. ve böyle olan insanları bu toplum el üstünde tutar, tıpkı bu bakanda olduğu gibi, yeterki samimi olsun insanları çalıp çırpma cep doldurma derdine düşmesinler..
asimetrik değil paradoxal konuşuyorsun. :) bırakın bu cilalı lafları. dönüp dolaşıp geleceğiniz öğreti Atatürk öğretisidir. çünkü onda ışık ve özgürlük var. adam çıkmış osmanlıcı bir prof diyorki ibnisina 2 yıl tıbbiye okudu sonra gayb alemine daldı. bakın nasıl beyinler dinin baskısı ile esir edilmeye çalışılıyor. ve ekliyor eğer büyük buluşlar yapacaksan delireceksin ve gayb alemine dalacaksın diyor. bence bu beyin yıkamanın sapıklığın daniskası. şimdi paranoid şizofreni zekası bu açıkçası. tamam paranoid şizofrenide beyin bir zıplama yapar ama sonrası divaneliktir.
MİLATTAN ÖNCE VE MİLATTAN SONRA DEVLETLERDE SADECE VE SADECE MİLLİ OLAN MİLLİ EĞİTİM VE MİLLİ SAVUNMADIR. 2 ŞEY DEVLETLERİN KURULMASI YAŞAMASI SİVRİLMESİ ZİRVE YAPMASI VE ZİRVEDE KALMASI İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR.MİLLİ EĞİTİM VE MİLLİ SAVUNMA KİMSE UNUTMASIN EĞER BU ÜLKE ŞEHİT ŞÜHEDA GAZİ GUREBA EVLATLARI YILDIZLAŞACAKŞA ÖZ YERLİ MİLLİ EĞİTİM VE MİLLİ SAVUNMA EN ÖNCELİKLERİMİZDEN OLMAK ZORUNDADIR VESSELAM
bakanım çevremde yazın aldığınız öğrentmenler var hala atama emri gelmemiş bu ne rezillik böylemi düzelteceksin eğitimi yazın aldığın öğretmeni öğrenci ile okul açılınca buluşturamıyorsan hemen bu işi bırak
3600 gösterge ne oldu???
Laf üretmeyi bırakında sınıflar 50-60kişi buna bi çözüm bulun.
herkes güzel konuşuyor ama herşey daha kötü oluyor....
Benım çocuğum liseye yerleşemedi açıkta kaldı çocuğumun piskolojisi bozuldu. Allah seni bildiğii gibi yyspsın bakan rabbime havale ediyorum seni
Çok laf varsa iş az demektir. Bakıcaz görücez. Dikkat edin daha önemli hiçbirşey olmadı ve eğitim başlıyor
Sayın bakanım, sözleşmeli öğretmenlerin sorununu çözmedikçe inandırıcılığınız olmayacaktır. Şimdi birçok kişi diyecekki atanmışssınız biliyordunuz vs. 6sene ailenizden ayrı yaşama zorunluluğu hangi devlet memurunda bulunmakta , özlük ve maaş hakları hangi devlet kademesinde aynı işi yapan iki kişi arasında farklar vardır. İnsanların aile sorunlarına hiçbir ses çıkarmayan sözde aile bakanlığını da kınıyorum
Fırsat verilirse çok güzel adımlar atacağına inanıyorum.Fakat hiç zanetmiyorum..
Eğitimin temel sorunu;eğitim yatırmaya niyeti olmayan öğretmenlerdir.öğretmenlik kutsal bir meslek olabilir.iyi yapılmayınca toplumu çökertir.Maalesef memleketimizde çöküntünün temel sebebi kötü öğretmenlerdir.
@geda1974 dinime küfreden müslüman olsa siz kaç yıl öğretmenlik yaptınız
İmam hatiplerle uçmak :)
kıyameti baskı zulüm ve işkenceyle verdiğiniz zorunlu mecburi dini eğitimlemi başaracaksınız.
önünü tıkamazlarsa bişeyler yapacak inşallah
hiçbir şey yapamazsın, illa yapacam diyosan andımızı geri getirmekle başla, yerse!
Sayın Bakanın açıklamalarına aynen katılıyorum. En azından yeni atamalarda kariyer ve liyakati öncelemesini takdirle karşılıyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
Sayın Bakanımın açıklamalarına aynen katılıyorum. Son atamalarda kariyer ve liyakati öncelemesini takdirle karşılıyor, Zat-ı Alilerine başarılar diliyorum.
Sayın Bakanın açıklamalarına aynen katılıyorum. En azından, yeni atamalarda kariyer ve liyakati esas almasını takdirle karşılıyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
Eğitimin tek sorunu sınıf geçme sistemi bomboş öğrenci sınıf geçirtiliyor ise kimse öğrenen adam beklemesin. İnsan fıtratı herzaman kolayı sever
KARMA EYİTİMİ KALDIRARAK NE YAPMAK İSTİYORSUN SENDEN Bİ HALT OLMAZ???
Diğer Haberler