Bakan Şimşek, 10 Nisan'da Washington'a gidiyor

Ankara (AA) - Devlet Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığındaki ekonomi heyetinin, 10 Nisan'da, Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Dönemi toplantılarına katılmak üzere Washington'a gitmesi bekleniyor.

Bakan Şimşek başkanlığındaki heyet, 12-13 Nisan tarihlerinde Washington'da yapılacak olan IMF-Dünya Bankası toplantılarına katılacak.

Bakan Şimşek başkanlığındaki heyete, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı'nın da katılmaları bekleniyor.

Devlet Bakanı Şimşek'in, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile de görüşmesi bekleniyor.

Mehmet Şimşek'in, Washington'daki görüşmeleri sırasında, Türkiye'nin, Mayıs ayında sona erecek olan mevcut stand-by anlaşmasının ardından yapacağı yeni anlaşmanın da ele alınacağı ve şekillendirileceği belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye'nin, 10 Mayıs'ta sona erecek olan 19. Stand-by anlaşmasını tamamlamasının ardından IMF ile yapacağı yeni anlaşma seçeneklerinden ilkini "program sonrası takip mekanizması", ikincisini ise mali fon içermeyen "ihtiyati stand-by programı" oluşturuyor.

Mevcut 19'uncu Stand-by düzenlemesinin yerini alması beklenen, yeni programın alternatifleri görüşülürken, mali destek içermese de yine bir anlaşmanın mutlaka yapılacağı vurgulanıyor.

Uzmanlar, küresel likidite koşulları da düşünüldüğünde, ihtiyati stand-by seçeneğinin ağır bastığını vurguluyorlar.

Bu arada, Washington'daki toplantılarda Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerin kota artışı konusu ve IMF reformları ele alınacak.Milli gelirdeki artış çerçevesinde, Türkiye'nin kotasının da önemli ölçüde artırılması bekleniyor.

Öte yandan, yeni hesaplama sistemiyle Türkiye'nin IMF'deki kotası, dolayısıyla alabileceği kredi miktarı daha da artacak.