HABER

Bakan Şimşek: "AB konusunda kararlıyız"

Bakan Şimşek: "AB konusunda kararlıyız"

BRÜKSEL (ANKA) - Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin AB sürecinin Türkiye için "son derece önemli" olduğunu belirterek "AB yolunda hükümetimiz son derece kararlı. Çünkü bu reformların vatandaşlarımız ve ülkemiz yararına olduğuna inanıyoruz" dedi.

Brüksel'de AB kurumlarıyla temaslarda bulunan Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ABHaber ile yaptığı söyleşide Türkiye'nin AB ile ilişkilerini "dinamik" bir süreç olarak tanımladı. Şimşek, şunları söyledi:

"Bu süreç Türkiye için son derece önemli. Çünkü Türkiye'nin ekonomik ve siyasi ve diğer bütün alanlarda değişimini olumlu bir şekilde tamamlamada önemli bir rol oynuyor. AB yolunda hükümetimiz son derece kararlı. Çünkü bu reformların vatandaşlarımız ve ülkemiz yararına olduğuna inanıyoruz."

AB ile sürdürülen müzakereleri birinci sınıf demokrasi, birinci sınıf kurumsal ve yasal altyapı ve kişi başına milli geliri farkını kapatma süreci olarak nitelendiren Şimşek, "Bu süreci canlı tutmak önemli. Türkiye'nin üyeliği demokrasi ve insan hakları konusunda başta bölge ülkeleri olmak üzere dünyadaki birçok ülkeye ilham kaynağı olacak" dedi.

Mehmet Şimşek, Brüksel'de Avrupa Komisyonu üyesi Olli Rehn ile yaptığı görüşmede 2007 Türkiye İlerleme raporunu değerlendirdiklerine dikkati çeken Şimşek, "Türkiye'nin reformlar konusunda ilerleme sağlamada kararlılığını Rehn'e aktardım" biçiminde konuştu. Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'yi AB'ye yakınlaştırmada önemli bir sorumluluğu olduğunu hatırlatan Mehmet Şimşek, bunun gerek AB gerek Türkiye ve gerekse dünya için çok önemli olduğunu kaydetti.

-"REFORMLAR KONUSUNDA MOMENTUMU KORUYACAĞIZ"

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten ile yaptığı görüşmeyi anlatan Şimşek, "Bayan Ruijten'e Türkiye'nin çok ciddi bir değişimden geçtiğini söyledim. AB reformları konusunda momentumu koruyacağımızı, Türkiye'nin gerek siyasi gerek ekonomik reformlara yeniden ivme kazandıracağını raportöre anlattım" açıklamasında bulundu.

Devlet Bakanı Şimşek, AB ile ilişkilerini Türkiye'nin kapsamlı değişim süreci olarak nitelendirirken de şunları söyledi:

"Burada önemli olan bu süreci iyi değerlendirip gerekli reformların disiplinli bir şekilde uygulamaya konması lazım. Biz AB'ye üyelik şartlarını yerine getirirsek kişi başına milli gelir ve demokratikleşme alanlarında eksikliklerimiz kalmaz, Bu konuda bize önemli görevler düşüyor. Tabii ki Avrupa'nın da bu alanda üzerinde yükümlülükleri bulunuyor."

Medeniyetlerarası diyalog konusunda Türkiye'nin oynayacağı önemli role işaret eden Şimşek, Türkiye-AB ilişkilerinin stratejik boyutunun da göz önünden uzak tutulmaması gerektiğini söyledi.

Geri Dön