Bakan Yazıcı: "Bu Türkiye'yi küçük düşüren bir davranıştır"

İSTANBUL (İHA) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayat Yazıcı, Yargıtay'ın AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davaya ilişkin olarak, "Türkiye, hak etmediği bir davranış biçimi ile karşı karşıya. Sorumsuzca bir davranış, Türkiye'yi küçük düşüren bir davranış" dedi.

Eski MHP Milletvekili Mehmet Gül'ün cenaze törenine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayat Yazıcı, basın mensuplarının Yargıtay Başsavcısı'nın AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin açtığı davayla ilgili sorularını yanıtladı. Türkiye'nin hak etmediği bir davranış biçimi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Yazıcı, "Sorumsuzca bir davranış, Türkiye'yi küçük düşüren bir davranış. Kesinlikle hukuk 1. sınıfta okuyan bir öğrencinin bile irdelediğinde hukukla bağlantı kuramayacağı bir çalışmanın ürünü.

Üzgünüm. Türkiye açısından üzgünüm. Kendimiz açısından hiçbir üzgünlüğümüz yok" dedi.

Yazıcı, Yargıtay Başsavcısı'nın hazırladığı iddianamenin düşünceyi yasak saydığını ifade ederek, "Olabilir mi? Ben fikir olarak herhangi bir konuda düşüncemi ifade edemeyecek miyim? Düşünceyi yasak sayıyor. Düşüncenin ifade edilmesinin demokrasiye uygun düşmediği, laikliğe aykırı olduğu kanaati var. Bu çağda yeryüzünde yaşayan vicdanlı hiçbir bireyin böyle bir mantığı kabul etmesi mümkün mü? Türkiye'nin önemli sorunları var aşacağız bunları" diye konuştu.