HABER

Bakan'a protesto

Üniversitede verdiği konferans öncesi, öğrenciler tarafından protesto edildi.

Bakan'a protesto

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bahçeşehir Üniversitesi’nde verdiği konferans öncesi, öğrenciler tarafından protesto edildi.

[

****](http://video.mynet.com/habervideo/Egemen-Bagis-a-Universitede-protesto/436653/)

Protestolar arasında kürsüye çıkan Bağış, öğrencilere “AB standartlarında 2 dakika protesto süreniz var” diye konuştu. Protestocular, “Burada AB yalanları istemiyoruz” diye karşılık verdi. Bunun üzerine Bakan Bağış, protestocu öğrencilerin salonu terk etmelerini istedi. Grup salonu terk etmeyince bazı sivil görevlilerce öğrenciler arasında yumruklaşmalar yaşandı. Öğrenciler güç kullanılarak salon dışına çıkarıldı.

‘Ruhban Okulu’nu açmak için yasalar yeterli mi inceliyoruz’

Devlet Bakanı Egemen Bağış dün İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konuşmasında Heybeliada’daki Ruhban Okulu’na da değinerek, bu okulun 30-40 yıl önce mahkeme kararıyla kapatıldığını hatırlatan Bağış şunları söyledi:

“Şu anda o okulu açmak için aradan geçen zaman içinde tüm Anayasal, yasal değişiklikler ve yönetmelikler yeterli mi değil mi, onu inceliyoruz. Ama biz bu incelemeleri yaparken Yunanistan’ın da kendi ülkesindeki Türk azınlığa nasıl davrandığına bakmak durumundayız. Ben buna ’mütekabiliyet’ demiyorum. İnsan hakları meselesi mütekabiliyet meselesi değildir. Rum vatandaşlarımız bu ülkenin vergi mükellefleridir, bu ülkede askerlik yaparlar. Bin yıllardır aynı toprağı paylaşıyoruz. Onların sorunlarını çözmek bizim meselemiz. Ama aynı şekilde Yunanistan’ın da orada yaşayan Türk azınlığın sorunlarını çözmesi kendi meselesi. Bu konuda iki ülkenin eş zamanlı iyi niyet adımları atmasının, iki ülkenin siyasi iradelerini rahatlatacağına inanıyoruz.”

Ruhban Okulu’nun bir ilahiyat fakültesi olarak açılmasıyla ilgili farklı fikirlerin tartışıldığını belirten Egemen Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

Meslek lisesi olmalı

“Türkiye’de lise diplomalarını milli eğitim müdürleri, üniversite diplomalarını milli eğitim bakanları imzalar. Ruhban Okulu’nun tarihinde diplomaları her zaman milli eğitim müdürleri imzalamış. Lise mezunları askerlik görevini er olarak, üniversite mezunları ise yedek subay olarak yapar. Ruhban Okulu mezunları askerliği er olarak yapmıştır. Tarihte de Ruhban Okulu’nun fakülte gibi bir konumu olmamış. Bu konunun en ateşli savunucusu Patrik Bartholomeos ile de görüştüğümde, onların da bir üniversite beklentisi olmadığını belirtti. Kendi toplumlarının dini vecibelerini yerine getirmesine öncülük yapacak din adamlarına ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. O kapsamda, geçmişte olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, bir meslek lisesi olarak açılması gerektiğini düşünüyorum.”

Geri Dön