HABER

Bakan'dan fındık tüccarlarına fırça

Bakan'dan fındık tüccarlarına fırça

ORDU (İHA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi Güler, Ordu'da fındık ihracatçıları ve işadamlarını fırçaladı.

Bazı fındık tüccarlarının üreticiden ucuz fiyata fındık alıp Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) pahalı sattığı bilgisini aldıklarını belirten Bakan Güler, bu durumu yakın takibe aldıklarını söyledi. Bakan Güler, diğer sektörlerdeki işadamlarının da proje üretmediğini ve yatırım yapmadığını ifade etti.

Hafta sonunu memleketi Ordu'da geçiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M.Hilmi Güler, Ordu Sanayi ve Ticaret Odası'nın iftar yemeğine katıldı. Öğretmenevi'nde düzenlenen yemeğin ardından barkovizyon gösterisi eşliğinde Bakanlık olarak gerçekleştirdikleri yatırımlar hakkında bilgiler veren Bakan Güler, özellikle doğalgaz ve enerji yatırımları üzerinde durdu. Doğalgaz boru döşeme çalışmalarının hızla devam ettiğini, hattın geçeçeği güzergah üzerinde 5 milyon 290 bin YTL kamulaştırma parası ödendiğini belirten Bakan Güler, bölgeye bugüne kadar 700 TIR'ın boru taşıdığını ve bu işte 217 personel çalıştığını belirtti. Topçam Barajı inşaatının sürdüğünü, ardından Ordu ve Çambaşı barajlarının yapılacağını ifade eden Bakan Güler, enerji yatırımlarının büyük önem kazandığını kaydetti. İşadamlarını ve fındık ihracatçılarına yatırım alanlarını genişletmelerini ve enerji sektörüne girmelerini tavsiye eden Güler, "Artık '50 randıman fındık' yerine 'kilovat saat' konuşun" dedi.

Ordu'daki yatırımları hep başka illerdeki firmaların aldığına dikkat çeken Bakan Güler, bu konuda işadamlarına sitem etti. Bakan Güler, şöyle konuştu:
"Toplu konut ihalesini bile başkaları alıyor. Şimdi siz işadamları olarak nerdesiniz? Bunu sormaya geldim. Yatırımlar konusunda diğer illerden bana bir süre proje getiriyorlar, daha Ordu'dan bir tane bile proje gelmedi. Yani fındıktan başka işlerde var arkadaşlar. Bakın 800 tane ihale yapacağız. Her gün 2'sini, 5'ini, 10'unu ihale ediyoruz. Bir tane Ordulu yatırımcıdan tık yok. Sular boşa akıyor. Yanı başımızdaki ırmakların, derelerin elektriğe dönüştürülmesi için Ordu dışından gelip bu projeleri alıyorlar. Helal olsun, alsınlar. Onların da başımızın üzerinde yeri var. Ama siz nerdesiniz? Ben bunları ayağınıza gelip defalardır söylüyorum, daha ne yapayım? Ordu'da para yok değil. Duyduğum kadarıyla Ordu'daki bankalarda bulunan para pek çok vilayetten fazla"

FINDIKÇILARI FIRÇALADI Fındıkla ilgili konularda konuşurken sertleşen Enerji Bakanı Güler, fındık tüccarlarını fırçaladı. TMO'nun 60 bin ton, FİSKOBİRLİK'in de 7 bin ton fındık aldığını, hatta TMO'nun 90 bin ton fındık alımı yapmak üzere anlaşma yaptığını, bu durumda 150 bin ton fındığın piyasadan çekildiğini kaydeden Bakan Güler, buna rağmen fındık fiyatlarının yükselmeyişinin sebeplerini sordu. Fındık tüccarlarının TMO'nun piyasaya fındık satacağı umuduyla fiyatları yükseltmediğini hatta bazı fındık tüccarlarının üreticiden 2.40-2.60 YTL'den fındık alıp TMO'ya 4 YTL'den sattığı bilgilerine ulaştıklarını ifade ederek, "Bakın şunu iyi bilin. TMO piyasaya fındık satmayacak. Bunu beklemeyin. Ayrıca üreticiden ucuz alıp TMO'ya pahalı satılmasını yakın takibe aldık. Eğer üreticiden ucuz alıp TMO'ya satmayı düşünüyorsanız, karşınızda bizi bulursunuz. Size onu söyleyeyim. Biz FİSKOBİRLİK'in hatalarını düzeltmek için TMO'yu devreye soktuk. Ve bu projenin arkasında da biz varız. Bunu tamamen ilave bir yük olarak aldık. 50 yıllık bir alışkanlığı alt üst ettik. Piyasadan bu kadar fındık alındığı halde fiyat yükselmiyorsa bunda bir iş var. Bundan hepimiz sorumluyuz. Bu konuda herkesin dikkatini çekiyorum. TMO Genel Müdürü, 90 bin ton da bağlantı yapmış. 60 bin tonu alınmış, 90 bin tonu alınacak. Buna rağmen hala fındığın fiyatı düşük. Böyle şey olmaz. Bunda bir gariplik var. Sizler de sorumluluklarınızın bilincinde olun. 3-5 tane tüccarın menfaati için fındık sektörü allak bullak ve rezil olamaz"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön