Bakanlar Kurulu toplandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı başladı.

Bakanlar Kurulu, Başbakanlık Merkez Bina'da toplandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı başladı. Bakanlar Kurulu, Başbakanlık Merkez Bina'da saat 13.20'de toplandı.

İç ve dış gelişmelerin ele alınacağı toplantıda, en önemli konu Mısır ve Suriye'de yaşananlar olacak.

Bakanlar Kurulu toplantısına Mısır'daki gelişmeler üzerine Ankara'ya çağrılan Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı da katılacak. Bugün önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edilen Botsalı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Bakanlar Kurulu toplantısına katılacak. Botsalı, Mısır'da yaşanan son gelişmelere ilişkin kurulu bilgilendirecek.

Türkiye-Mısır ilişkilerinin etraflıca değerlendirileceği toplantıda Suriye'deki iç savaş ve bunun Türkiye'ye etkilerinin masadaki diğer önemli konuyu oluşturması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu'nda özellikle Türkiye-Suriye sınırında yaşananların masaya yatırılacağı tahmin ediliyor. Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelere ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaların ele alınmasının beklendiği toplantıda ilgili bakanların da bilgilendirmelerde bulunması öngörülüyor.

Çözüm süreci de toplantıda masaya yatırılacak öncelikli konular arasında bulunurken, BDP heyetinin, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile İmralı'da gerçekleştirdiği son görüşme ve verilen mesajların da değerlendirileceği tahmin ediliyor.

Yakın zamanda açıklanması beklenen demokratikleşme paketi, yeni anayasa çalışmaları ile ekonomi, Türkiye-AB ilişkileri ve diğer dış politika gelişmelerinin de değerlendirileceği toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bir basın toplantısı düzenleyerek alınan kararları açıklayacak ve gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler