Bakanlar Kurulu toplantısı başladı

ANKARA (ANKA)- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın başkanlığında toplandı.

Bakanlar Kurulu, 2 haftalık aranın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Kurul, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının ardından gündeme gelmesi beklenen Anayasa değişikliğiyle ilgili yol haritasını masaya yatıracak.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantı saat 11.30'da başladı. Toplantının ana gündem maddesini AK Parti hakkındaki kapatma davası oluşturuyor. Hükümette gözler, Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karara çevrildi. Mahkeme toplantı halindeyken, Bakanlar Kurulu da 2 hafta aradan sonra biraraya geldi. AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili yeni süreç, toplantıda değerlendirmeye alındı. Başbakan Erdoğan, ilk olarak bakanların görüşlerini alacak. Daha sonra parti yönetimiyle yapılacak değerlendirmelerde yol haritası şekillendirilecek.

AK Parti kurmayları, geçen hafta gruplar halinde dinlediği milletvekillerinin nabzını tutmuş, Anayasa değişikliğiyle ilgili görüşlerini almıştı. Parti kapatmayı zorlaştırmaya yönelik seçenekli bir taslak hazırlandı. Başbakan Erdoğan, yapacağı görüşmelerin ardından nihai kararını verecek. Sadece parti kapatmayı zorlaştırmak için bir değişiklik mi yapılacağı, yoksa kapsamlı bir demokratikleşme paketi mi çıkarılacağı karara bağlanacak. Hükümet, AK Parti hakkındaki davayla ilgili gelişmeleri görüşürken, yurtdışındaki yansımalarını da masaya yatıracak.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Paris'e gittiği için katılamadığı toplantıda, Avrupa Birliği'nden gelen tepkilerin de gündeme gelmesi bekleniyor. AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, kapatma davası nedeniyle Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakere sürecinin askıya alınabileceğini belirtmişti. Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca, ekonomideki gelişmeler de ele alınacak. Sosyal Güvenlik Reformu'nun Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri başladı. Ancak bazı sendikalar, Emek Platformu'ndan bağımsız olarak yarın iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu. Çalışanların süren tepkisi değerlendirmeye alınacak.

Bu arada, yeni milli gelir hesabına göre açıklanan 2007 yılı rakamları da hükümetin gündemindeki bir başka başlık olacak. Büyüme, hedeflenen rakamın altında kalmıştı. Siyasette yaşanan tartışmaların, küresel dalgalanma ile daha da hassaslaşan ekonomiye etkilerini en aza indirmek için alınacak tedbirler görüşülecek.