HABER

Balıkçılar yeniden kambur balinanın peşinde

Balıkçılar yeniden kambur balinanın peşinde

Tokyo -AA- Japonya'da kambur balina avına karşı 40 yıldan fazla süredir uygulanan avlanma sınırlamasının ardından ilk kez bir filo, 50 kambur balina avlamak üzere yola çıkıyor.

Kambur balinaların nesillerinin tükenmek üzere olması nedeniyle 1963'te uygulamaya konulan yasağın ardından ilk kez bir filonun, çok sayıda kambur balina avlamak üzere bugün güneydeki Şimonoseki kentinden demir alacağı belirtildi.

Balıkçılık Kurumu, Nisşin Maru aldı 8 tonluk geminin öncülük edeceği büyük çaplı "bilimsel balina avında" aynı zamanda 935 Minke balinası ve 50 Fin balinasının avlanacağı kaydedildi.

"Bilimsel program" kapsamında yapıldığı belirtilen balina avına karşı çıkan çevre örgütleri, bu izinli avlanmanın tamamen ticari amaçlı olduğunu, balina türleriyle ilgili verilere daha "zararsız" yöntemlerle de ulaşılabileceğini savunuyor.

Greenpeace örgütü sözcüsü Junichi Sato, kambur balinaların kesinlikle öldürülmemesi gerektiğini, bu balina türünün son derece hassas ve birbirine bağlı canlı olduğunu kaydetti. Sato, balinaların öldürülmesinin bütün sürü için tehlikeli olacağını vurguladı.

Japonya Balıkçılık Kurumu yetkilileri, kambur balinaların ve Fin balinalarının sayısının normal seviyelere ulaştığını ve az sayıda avlanmanın, sürülere zarar vermeyeceğini savunuyor. Yetkililer, balinaların avlanmasının biyologlara "hayvanları inceleme olanağı" tanıdığını, bunun da tür için faydalı bilimsel verilere ulaşılmasına
yardımcı olduğunu belirtiyor. "Bilimsel av" kapsamında öldürülen balinaların etleri kar amacıyla satılıyor.

Nesli tükenmek üzere olan kambur balinaların, 1963'ten beri süren yasak çerçevesinde her yıl çok az sayılarda avlanmasına izin veriliyordu.

Geri Dön