HABER

Balıkçılara kalkan uyarısı

SAMSUN (İHA) - Karadeniz'de azalan sayılarını çoğaltmak amacıyla denize bırakılan kalkanların balıkçılar tarafından yakalanması halinde, ilgili kurumlara teslim edilmesi gerektiği bildirildi.

Samsun Tarım İl Müdür Vekili İsmail Demir, Hopa-Samsun arasında değişik noktalardan yetiştiricilik yoluyla elde edilen 27 bin kalkan yavrusunun markalanarak Karadeniz'e salındığını hatırlatarak, "Balıkçılarımızın bunları yakalaması halinde bize teslim etmesi gerekmektedir. Kalkan balıkları, araştırma için denize bırakılmıştır ve balıkçılığımız için bu araştırma çok önemlidir" dedi.

Türk ve Japon hükümetlerinin desteği ile Trabzon Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün yürüttüğü 'Karadeniz'de Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi Projesi'nin sürdüğünü kaydeden İsmail Demir, "Trabzon Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Samsun Tarım Müdürlüğü'nün teknik işbirliği sürerken, balıkçılarımız, yakaladıkları kalkan balıklarında marka bulunup bulunmadığına dikkat etmelidir. Balıkçılığımız ve doğal kaynaklarımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik duyarlılığın artırılması balıkçılarımızın tutumuna bağlıdır. Zira, denize bırakılan kalkanların ne kadar zamanda büyüdüğü gibi teknik konular araştırılacaktır" diye konuştu.

Kasım ayı sonuna kadar denize bırakılan 27 bin kalkandan bugüne kadar sadece 1 markalı kalkan balığının yakalandığı ve Samsun Tarım İl Müdürlüğü'ne teslim edildiği öğrenildi. Bu arada, balıkçılar bu sezon Karadeniz'de kalkan bereketi yaşandığını belirterek, "Kalkanlarda bugüne kadar markaya dikkat etmedik. Bilmiyorduk. Bundan sonra bakarız" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön