HABER

Balıkesir'de 5.2'lik deprem

Balıkesir'de 5.2'lik deprem

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde saat 21.15'te meydana gelen 5.2 şiddetindeki deprem, Bandırma İlçesi'ne bağlı köylerde maddi hasara neden oldu. İki köyde, bir caminin minaresinin yıkıldığı, birkaç evin de hasar gördüğü depremin ardından Manyas Gölü'ne komşu olan 10 köyde vatandaşlar geceyi sokakta geçirmeye başladı. Cami minaresinin yıkıldığı Doğruca Köyü'nün Muhtarı Mehmet Tan, göle çok yakın olduklarını belirterek, "İlk önce patlama sesi duyuldu, gölde aleve benzer bir ışık kütlesi görüldü" dedi. Bandırma Devlet Hastanesi'ne ise depremde şok geçiren 4 kişinin kaldırıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, merkez üssü Manyas Gölü olan deprem, Bandırma İlçesi'nde daha çok hissedildi. Bandırma'nın Manyas Gölü'ne komşu olan 10 köyde vatandaşlar, geceyi köy meydanlarında geçiriyor. Jandarma ve sağlık ekipleri de köylerde tedbir alırken, Bandırma Kaymakamı Salih Keser, maddi hasar meydana gelen Doğruca ve Akçapınar Köyleri'nde incelemelerde bulundu.

1996 yılında yapılan caminin minaresinin çöktüğü Doğruca Köyü'nde imam Bekir Solak, teravih namazında olmalarının muhtemel bir faciayı önlediğini belirtti. Vatandaşlar da imamın, depremin ardından namazı hızlıca kıldırdığını, cemaatten bazılarının da dışarı çıktığını söyledi.
Öte yandan, Akçapınar Köyü'nde Adnan Armağan'a ait taş ev kısmen çökerken, başka bir evde de daha hafif hasar meydana geldi. Bandırma Devlet Hastanesi'ne ise depremde şok geçiren 4 kişinin kaldırıldığı bildirildi.

Vatandaşlar geceyi sokakta geçireceklerini belirtirken, Doğruca Köyü Muhtarı Mehmet Tan, deprem sırasında gölden patlama sesi duyulduğunu belirterek, "Ardından hemen bir ışık kültesi etrafa yayıldı. Korkup sokağa çıktık" dedi.

- BALIKESİR VE BURSA'DAN YARDIM EKİPLERİ SEVK EDİLDİ -
Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, depremin ardından Manyas, Gönen ve Bandırma İlçelerine geçerek incelemelerde bulundu. Bu arada, Vali Yardımcısı Sebahattin Kapucu başkanlığındaki Valilik Kriz Merkezi açık hale getirilirken, Manyas, Gönen ve Bandırma İlçelerinde de kriz merkezleri aktif hale geçirildi. Depremin can ve mal kaybına yol açmadığını, önemli bir hasarın da meydana gelmediğini belirten Kriz Merkezi Başkanı Vali Yardımcısı Sebahattin Kapucu, "Deprem merkezde hafif şekilde hissedildi. Merkezinin Kuş Cenneti civarı olduğunu öğrendik. Şu ana kadar bir can ve mal kaybı yok. Manyas ve Bandırma ilçelerimizde de bir sıkıntı yok. Sadece Bandırma'da 4 vatandaş hastaneye müracaat etmiş, sağlık yönünden önemli bir durumları yok" dedi. Balıkesir İl Sivil Savunma Müdürü Hüseyin Zafer, depremle ilgili il merkezi ve diğer ilçelerde herhangi bir hasarın kaydedilmediğini söyledi. Hüseyin Zafer, Balıkesir ve Bursa'dan Manyas ile Bandırma ilçelerine yardım akibi gönderildiğini açıkladı. Hüseyin Zafer, "Her ihtimale karşı kırsal kesimde de bir can kaybı olup olmadığını tespit etmek amacıyla müdürlüğümüzden 2 araçlı 7 kişilik ekibi Manyas Kaymakamlığının emrine görevlendirdik. Bursa birliğinden bir ekibi de Bandırma'ya görevlendirdik, 2 araçlı 10 kişilik bir ekip. Onlar da köylerde birşey var mı diye araştırma yapacaklar. Her ihtimale karşı artçı depremler olabilir hesabıyla orada ekip bulundurulacak. Bandırma'nın Doğruca Köyü'nde bir minarenin hasar gördüğü, yıkılmadığı bilgisini aldık. Köyün muhtarı ile görüştük. Köydeki bazı evlerde çatlamalar olduğu söyleniyor. Tam rapor gündüz gözüyle belli olacak. İlk etapta büyük bir şey yok, can kaybı olmaması büyük bir kazanç" dedi.

Bu arada, depremin ardından Balıkesir Valiliğinde hareketli saatler yaşandı. Valilik özel kalem müdürlüğünde oluşturulan sekreterya depremle ilgili son bilgileri güncellerken, Ankara ile Balıkesir arasındaki koordinasyonu sağladı. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İzzet Yıldırım ve Valilik Özel Kalem Sekreteri iletişim ve bilgi koordinasyonunu sağlarken, kriz merkezi de sürekli açık kaldı. Bu arada, saat 21.15'teki Kuş Gölü (Bandırma-Balıkesir) merkezli 5.2 büyüklüğündeki depremi, aralıklarla meydana gelen 2.6 (Bandırma-Balıkesir), 2.9 (Kuş Gölü), 2.6 (Bandırma-Balıkesir) ve 2.6 (Bandırma-Balıkesir) büyüklüğündeki 4 artçı şok meydana geldi. Ayrıca, Ege Denizi'nde 3.1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Depremlerde, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı, araştırmaların sürdüğü bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön