HABER

Balon balığı, ahtapot neslini tehdit ediyor

Balon balığının Akdeniz'de ahtapot balığının neslinin tükenmesine sebep olacağı bildirildi.

Balon balığı, ahtapot neslini tehdit ediyor

MERSİN (İHA) - Özellikle son 3 yıldır Akdeniz'de yaygın olarak görülen, boyları 80 santimetre, ağırlığı ise 4-5 kilograma kadar ulaşan balon balığı, olta avcılığı ile uğraşan balıkçıların da en büyük düşmanı.

Albatros Balıkçılık Sahibi Cavit Çağır, avcı ve etobur olan balon balığının, küçük balıkları yiyerek beslendiği için balık neslinin azalmasına sebep olduğunu belirterek, "Özellikle 2-3 yıldır yaygın olarak görülen bu balık, ahtapot balığının neslini de tamamen tükenme noktasına getirdi. Kıyı balıkçılığı da kurbağa balığı sebebiyle bitme noktasına geldi" dedi. Bu balıkların, balıkçıların attığı oltaları sivri ve keskin olan dişleriyle kestiğini belirten Çağır, "Balıkçılar oltalarının kesilmemesi için

çelik oltalar kullanıyor fakat sivri ve keskin diş yapısına sahip bu balık, çelik oltaları dahi kesiyor. Barekadi avcılığı yapan bazı avcılar, avlanmak için bir seferde attıkları 500-1000 iğneden sadece 150-200 tanesini geri alabiliyorlar. Oltaya yakalanan balıkları yemek isteyen kurbağa balığı oltada bulunan iğneleri de yutuyor" diye konuştu.

Önlem alınmadığı takdirde Akdeniz'de başka balık türlerinin de tükeneceğine dikkat çeken Çağır, "Denizlerimizdeki yanlış avlanma bu balığın neslinin çoğalıp büyümesine sebep oldu" dedi.

Geri Dön