HABER

"Balyoz planı" davası eski hakiminin FETÖ davası

Tutuklu sanık Ali Efendi Peksak'ın, "darbeye teşebbüs ve silahlı terör örgütü üyeliği" suçlarından yargılandığı davanın dosyasının, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa gönderilmesine karar verildi

İSTANBUL (AA) - "Balyoz planı" davasının eski hakimi Ali Efendi Peksak'ın, "darbeye teşebbüs ve silahlı terör örgütü (FETÖ) üyeliği" suçlarından yargılandığı davanın dosyası, esasa ilişkin mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilecek.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Ali Efendi Peksak ile avukatı katıldı.

Duruşmada, bir dönem Balyoz planı davasından yargılanan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'un da aralarında bulunduğu emekli askerler de katılan sıfatıyla hazır bulundu.

Duruşmada taleplerini sıralayan sanık Peksak, BTK ve ByLock raporunu hazırlayan MİT mensuplarının tanık olarak dinlenilmesini, bilirkişi raporu aldırılmasını ayrıca Balyoz planı davasına bakan ve FETÖ'den yargılanan eski hakim Ömer Diken'in dosyasının bu dava ile birleştirilmesini istedi. Sanık Peksak, "tutuklu kaldığı süre, sabit ikametgah sahibi olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması" dikkate alınarak, tahliyesini talep etti.

Duruşmada söz alan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Türkiye'nin 15 Temmuz'da büyük bir felaket yaşadığını anımsatarak, ''Bizleri ordudan tasfiye ettikleri için böyle bir hareketi yapabildiler.'' dedi.

Sanığın kendisini savunmasının çok doğal olduğunu dile getiren Yavuz, sanığın kendilerini yargıladığı sırada hukuktan bihaber olduğunu söyledi. Yavuz, sanığın savunmasında tüm hukuk kurallarını anlatmasına dikkati çekerek, arkadaşlarının bir dijital belge yüzünden 18'er yıl ceza aldıklarını anlattı.

Mahkeme heyeti, sanığın taleplerinin reddine, tutukluluk halinin devamına hükmetti. Heyet, davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Ali Efendi Peksak'ın FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapılanması içerisinde bilerek ve isteyerek yer aldığı, ByLock kullanıcısı olduğu, örgütün nihai amacı doğrultusunda süreklilik arz eden eylemleriyle örgütü üyesi olduğu belirtiliyor.

Sanığın kapatılan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğine atandığı aktarılan iddianamede, sahte/hukuka aykırı delillere dayanan kurgu Balyoz planı yargılamasının Peksak'ın da içinde bulunduğu mahkeme heyeti tarafından gerçekleştirildiği vurgulanıyor.

İddianamede, sanığın, "anayasal düzeni, hükümet ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön