Balyoz Planı davası temyiz duruşması

Emekli Oramiral Özden Örnek'in de arasında bulunduğu 361 sanıklı "Balyoz Planı" davasının, Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki temyiz duruşmasına devam edildi.

Emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller Halil İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da arasında bulunduğu 361 sanıklı "Balyoz Planı" davasının, Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki temyiz duruşmasına devam edildi.

Sanık Kürşad Güven Ertaş'ın avukatı Bülent Höke savunmasında, müvekkilinin suçu işlediğine dair kendisiyle deliler arasında illiyet bağı kurulamadığını belirterek, müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi. Engin Kılıç'ın avukatı Mehmet Mangıroğlu da 1980 darbesi sonrası kurulan darbe hükümeti tarafından milletvekvelliğinin veto edildiğini belirterek, bu nedenle darbeye ve darbe teşebbüslerine her zaman karşı olduğunu söyledi.

Müvekkilinin suçu işlediğine dair kendisiyle deliler arasında illiyet bağını ortaya koyacak, somut, yasal, teknik delil bulunmadığını savunan Mangıroğlu, mahkeme kararının, "şüpheden sanık yararlanır" kuralına aykırı olduğunu ifade etti.Hangi gerekçelerle aleyhe yorum yapılarak bu sonuca varıldığının gerekçeli kararda yer almadığını ileri süren Mangıroğlu, gerekli teknik bilirkişi incelemesi yaptırılmaması, savunma hakkının ihlal edilmesi nedeniyle kararın bozulması gerektiğini öne sürdü.

Müvekkili Kılıç'ın, suç tarihinde denizaltıda olduğunu söyleyen Mangıroğlu, "Ankara'da da yargıçlar olduğuna" inandığını belirtti. Avukat Mangıroğlu, Türk yargısına güvendiğini, Yüksek Mahkemenin oluşan mağduriyeti gidereceğine inandığını dile getirdi.-Başkandan avukata uyarı-Sanık Levent Ertek'in avukatı Yılmaz Yazıcıoğlu, müvekkilinin suç tarihinde Napoli'de fırkateynde görevli olduğunu, herhangi bir dijital veri hazırlamadığını öne sürdü.

Dijital verilerle ilgili bilirkişi incelemesi yaptırılmadan "delil" kabul edilmesini eleştiren Yazıcoğlu, "Yüksek Yargıçlar olarak sizler, Silivri'deki mahkemenin yaptığı gibi hukuka aykırı delilleri delil olarak kabul edip, başınıza açmayın. İleride geri döner" dedi. Yazıcıoğlu'nun bu sözleri üzerine, Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul, "Siz savunmanızı yapın. Yüksek Dairenin ne yapacağına siz karar veremezsiniz. Kelimelerinizi dikkatli kullanın" diyerek Yazıcoğlu'nu uyardı.

Avukat Yazıcıoğlu, "Ben 'Bu mahkeme, dijital verileri desteklememezse Türk hukuku için iyi olur' diye dileğimi söylüyorum. O zaman söyleyecek başka bir şey yok" diyerek savunmasını tamamladı.Sanık Cemal Temizöz'ün avukatı Şule Nazlıoğlu Erol, sanık Armağan Aksakal'ın avukatı Levent Türkoğlu, sanık Murat Ataç'ın avukatı Halil Yeşilyurt ve sanık Uğur Uzal'ın avukatı Şükrü Kuvvetli Yılmaz ve Sinan Topuz'un avukatı Ali Altay da müvekkillerinin tahliyesine ve beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki duruşmada böylelikle soyadına göre hazırlanan listedeki avukatlardan 94'ü savunmasını tamamladı.Listede bulunduğu halde gelmeyen avukatlardan mazeret dilekçesi sunanların yarın savunma yapması bekleniyor. Kalan avukatların da savunmalarını tamamlamasının ardından Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti, karar gününü açıklayacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler