Balyoz'da 12 günde 90 saat savunma

Balyoz Planı davası temyiz duruşmasında 12. gün geride kalırken, 62 avukat 260'ın üzerinde sanığın savunmasını tamamladı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinde temyiz duruşmasındaki savunmalar, yaklaşık 90 saat sürdü.Davanın önemli isimlerinden Çetin Doğan, Özden Örnek, Bilgin Balanlı, Ergin Saygun, Engin Alan, Mehmet Otuzbiroğlu ve Dursun Çiçek savunmaları yapılan sanıklar arasında yer aldı. Bu isimlerden bazılarının henüz söz almayan avukatları, gelecek oturumlarda savunma yapacak.

YAŞ üyesi Bilgin Balanlı'nın savunması, YAŞ toplantısının başladığı 1 Ağustos'a denk geldi. Genelkurmay Karargahı'nda yapılan YAŞ toplantısına, tutuklu olduğu için katılamayan Balanlı'nın savunması avukatı İlkay Sezer tarafından yapıldı. Duruşmada ilk iki haftada 40 avukat savunma yaparken, üçüncü hafta 22 avukat daha savunma için söz aldı. Böylece duruşmanın 12. gününde 117 avukattan 62'si savunmasını tamamladı.

Duruşmaya Ramazan Bayramı tatili nedeniyle 12 Ağustos Pazartesi gününe kadar ara verildi.

-Başkan'dan Karadeniz fıkrası

Öte yandan, duruşmanın üçüncü haftasında Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul ile avukatlar arasında zaman zaman ilginç diyaloglar da yaşandı. Bazı avukatlar savunmaları sırasında müvekkillerinin içinde bulunduğu durumun anlaşılması için fıkra anlatma yolunu seçerken, Başkan Ertuğrul da bir fıkrayla duruşmayı izleyenleri güldürdü.Savunması sırasında fıkra anlatanlardan Karadenizli avukat Muammer Küçük'ün, Temel fıkrasına, Başkan Ertuğrul, Karadeniz fıkrasıyla karşılık verdi. Fıkralar duruşma salonunda gülüşmelere neden oldu.

-Tebliğname

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran'da davayla ilgili tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine göndermişti. Tebliğnamede, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının onanmasını istemişti. Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.

Hadımköy Askeri Ceza ve Tutukevi'nde tutuklu bulunan Orgeneral Bilgin Balanlı, Kormiral Can Erenoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Koramiral Deniz Cora'nın da aralarında bulunduğu 57 muvazzaf asker tebliğnameye tepki göstermiş, Hasdal Cezaevi'ndeki 36 subay 3 günlük açlık grevi yapmıştı.

AA

Okuyucu Yorumları 1 yorum
Yakalanmasalardı memleketin anasını ağlatacaklardı. Gerçi içerden yaptıkları bile yeteri kadar iş görüyor. Bir de dışarda olsalardı olacakları düşünün artık.
Diğer Haberler