HABER

Ban Ki-mun Kıbrıs'a gitme kararı aldı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında Kıbrıs'ı ziyaret edeceği bildirlidi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A) - BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer ile bugün Kıbrıslı Türk ve Rum liderler arasında devam eden yoğunlaştırılmış görüşmelerle ilgili olarak telefonda konuştuğu belirtilerek, Genel Sekreter'in 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında adayı ziyaret etme kararı aldığı kaydedildi.

Açıklamada, BM'nin liderlere çözüm bulmaları yönünde yardımcı olmaya kararlı olduğu vurgulanırken, Genel Sekreterin ''liderlerin çabalarına kişisel desteğini göstermek amacıyla Kıbrıs'a gitme kararı aldığı'' ifade edildi.

Ban'ın Kıbrıs'ta hem iki liderle, hem de özel danışmanı Downer'la, müzakerelerin ilerleme durumu ve BM'nin liderlerin çabalarına en iyi hangi şekilde destek vermeye devam edeceği konularına odaklanarak görüşmelerde bulunacağı kaydedilen açıklamada, ''Uluslararası toplum, Kıbrıs'a karşı büyük bir iyi niyet beslemekte ve Kıbrıslıların bir çözüme varmalarını güçlü bir şekilde istemektedir'' denildi.

-BAN'IN BASIN TOPLANTISI-

Bu arada Genel Sekreter Ban, yarın Londra'ya düzenlenecek Afganistan konferansına katılmak üzere gitmek üzere New York'tan ayrılmadan önce BM'de gazetecilere açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı.

Ban, Steffan de Mistura'yı 1 Marttan itibaren yeni BM Afganistan temsilcisi olarak atama niyeti olduğunu belirtti.

Ban, bir soru üzerine, ''Afganistan'daki meselelerin çözümünde uluslararası toplumun askeri ve sivil alanlardaki işbirliğini dengelemesinin son derece önemli olduğunu ve bu konuda BM'nin Afganistan'da önemli görev oynamaya devam edeceğini'' bildirdi.

Genel Sekreter Ban, bu konuları Afganistan'a asker gönderen ülkelerin liderleriyle de konuştuğunu kaydetti.

-HAİTİ'DEKİ DEPREM-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Haiti'de görev yapan BM kurumlarının 7 gün 24 saat çalıştıklarını belirterek, ''İlerleme kaydediyoruz, ama özellikle çadırlara çok ihtiyacımız var'' dedi.

Haiti'de toplam ölü sayısının henüz bilinmediğine işaret eden Ban, bu sabah itibariyle toplam 83 BM personelinin öldüğünün teyit edildiğini ve halen 32 BM çalışanının akıbetlerinin bilinmediğini kaydetti.

Ban, Mart ayında BM Genel Merkezi'nde Haiti'nin uzun dönemde yeniden yapılanmasına yönelik önemli bir toplantının yapılacağını da belirtti.

Geri Dön