HABER

Bangladeş'ten Myanmar'a Arakanlı Müslümanların dönüşünün kolaylaştırılması çağrısı

Bangladeş'ten Myanmar'a Arakanlı Müslümanların dönüşünün kolaylaştırılması çağrısı

DAKKA (AA) - Bangladeş Myanmar'ı, baskı ve zulümden kaçarak ülkeye sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönmeleri için temel haklarını sağlamaya ve gönüllü olarak geri dönmelerini teşvik edecek olumlu adımlar atmaya çağırdı.

Bangladeş Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkelerini terk etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönüşünü sağlamak için iki ülke arasında oluşturulan Ortak Çalışma Grubunun Myanmar'ın başkenti Nepido'da düzenlenen dördüncü toplantısında, Myanmar'a, Arakanlı mültecilerin temel haklarının sağlanması çağrısında bulunulduğu bildirildi.

Açıklamada, Bangladeş'in, geri dönenlerin hareket serbestisi ve güvenliğini garanti altına almak da dahil, haklarını sağlamak için yasal ve idari engellerin kaldırılmasının vurguladığı aktarıldı.

Bangladeş'in ayrıca Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) ve ilgili ortaklar da dahil uluslararası toplumun, Arakan eyaletindeki durumu iyileştirme konusuna daha fazla katılımına izin verilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, daha fazla güven ortamı oluşturmak adına bu aktörler arasındaki eylemlerin koordinasyonu için öneride bulunulduğu ifade edildi.

Açıklamada, iki tarafın da Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönebilmeleri için vatandaşlık doğrulama sürecini hızlandırma konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

- Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar'da 1970'lerden bu yana zulüm ve sistematik baskıya uğrayan Arakanlı Müslüman nüfusun büyük çoğunluğu, topraklarını terk ederek bölge ülkelere göç etti.

Ülkede 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemlerini başlatmıştı.

BM'ye göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 745 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Bangladeş, ülkedeki Arakanlı mültecilerin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçerken, uluslararası medya ve yardım kuruluşlarının Arakan bölgesine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti ise Arakanlı Müslümanların dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri yerine getirmedi.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

İnsan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanların güvenli ortam sağlanmadan Myanmar'a dönmelerinin yeni bir etnik temizlik kampanyasına yol açacağı endişesini taşıyor.

Myanmar ve Bangladeş hükümetleri, Arakanlı Müslümanların topraklarına dönüşü için 23 Kasım 2017'de bir anlaşma imzalamıştı.

Anlaşmaya göre, Myanmar'a dönmek isteyenler, Bangladeş'e geçmeden önce Myanmar'da yaşadıklarına dair belge sunmak zorunda ancak 1982'de vatandaşlık hakları ellerinden alınan Arakanlı Müslümanların Myanmar'da kayıtlarının bulunmaması bu süreçte ciddi sorun yaratıyor. Anlaşmada, Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanlara bu ülkede BM tarafından verilen belgelerin de Myanmar hükümetinin "onay" sürecinden geçmesi gerektiği belirtiliyor.

Geri Dön