HABER

Bankamatik farelerine polisten suçüstü

İSTANBU (İHA) - Kadıköy'de bir bankamatiğe yerleştirdikleri düzenek ile vatandaşların kredi kartlarını alan ve aynı şekilde kurulan düzenek ile kart bilgilerini kopyalayan 2 kişi, polis tarafından suçüstü yakalandı.

Kadıköy Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde bulunan İş Bankası'na ait ATM'ye düzenek kurulduğu ihbarını alan Kadıköy Asayiş Büro ekipleri, dolandırıcıları yakalamak için operasyon düzenledi.

Sivil bir polis, bankamatiğe gelerek, işlem yaptığı bankamatikte kartının sıkıştığını, kabin içinde bulunan telefonla, kabinde daha önceden tertibat kuran zanlılara bildirdi. Daha sonra sivil polisin olay yerinden ayrılması ile ekipler, uzaktan bankamatiği izlemeye başladı.

Bir süre sonra kabin içine gelerek sivil polisin sıkışmış olan kartını alarak uzaklaşmak isteyen 2 kişi, pusuda bekleyen ekipler tarafından yakalandı. 43 yaşındaki Ali Küçük ve 24 yaşındaki Turgay Aydın'ı suçüstü yakalayan polis, şahısları gözaltına aldı. Sorgulanmak üzere Kadıköy Asayiş Büro Amirliği'ne götürülen şahıslar, daha sonra sağlık kontrolleri yapılmak üzere hastaneye sevk edildi. Bu sırada görüntülenen iki kafadar suçlamaları kabul etmezken, Turgay Aydın olay ile bir ilgilerinin bulunmadığını söyledi.

Öte yandan Küçük ve Aydın tarafından kurulan düzenek, bankamatik kartının yerleştirildiği haznenin ucuna konulan ve kartın girişini engelleyen mekanizma ile çalışıyor. Kartı sıkışan vatandaş, bankamatik kabininde bulunan telefon ile müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığı sırada ise sistemin ikinci aşaması başlıyor. Kabinde bulunan telefona daha önceden bir cep telefonu yerleştiren zanlılar, telefon açıldığında kendilerine yönlendirilen telefon aracılığı ile mağdurun tüm bilgilerine ulaşıyor.

Bu yöntem ile düzeneği işleten şahıslar, kabin içine giren ve kartı sıkışan şahsın kart bilgilerini almalarını bekliyor. Bu işlemin ardından bilgilerini vererek kartını iptal ettirdiğini düşünen vatandaşın ayrılmasını bekleyen dolandırıcılar, tekrar bankamatiğe giderek, sıkışan kartı alıyor ve aldıkları bilgiler doğrultusunda bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, kartın şifresini öğreniyor ve sonra da kullanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön