HABER

Bankamatikle 100 bin liralık vurgun yapmış

Adana'da bankamatiklere kurdukları düzeneklerle işlem yapan müşterilerin kartlarını kopyalayan dolandırıcıların, 100 bin liralık vurgun yaptıkları ortaya çıktı.

ADANA (İHA) -Edinilen bilgiye göre, Valilik binası yakınlarında Karaisalı Caddesi üzerinde devriye gezen sivil polis timi, ATM'ler önünde şüpheli hareketleriyle dikkat çeken F.K. (28) ile S.S.'yi (20) yakaladı. Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Büro Amirliği'nde sorguya alınan şüphelilerin yanlarında bulunan dizüstü bilgisayarda yapılan incelemede, birçok kişinin kart bilgisinin bulunduğu belirlendi. ATM'de yapılan incelemede ise kurulan düzenek açığa çıktı. Adliyeye sevk edilip tutuklanan 2 zanlı, "Bu ilk değil, son da değil. Zevk için yapıyoruz, hoşumuza gidiyor" dedi.

Benzer olayların artması üzerine dolandırıcıların kurduğu düzenek polis tarafından detaylarıyla deşifre edildi. F.K. isimli şahsın İstanbul, Ankara, Antalya, Kayseri, Kütahya, Denizli, Burdur ve Afyonkarahisar'daki bankalara ait ATM cihazlarına kart kopyalama ve şifre kaydedici mikro kamera yerleştirdiği, bu yöntemle toplam 65 adet kartı kopyaladığı belirtildi. Bu yöntemle 100 bin lira para çektiği ifade edilen F.K.'nın, ATM'lere düzeneği bir dakika içinde kurduğu kaydedildi.

Vatandaşları dolandırıcılara karşı uyaran yetkililer, "Banka şubelerinde bulunan ATM cihazlarını tercih edin. İşlem yapmadan önce ATM cihazlarına sonradan takılı herhangi bir aparat olup olmadığını kontrol edin. Şifre kaydedici mikro kameraya ve sıradaki diğer şahıslara karşı şifre tuşlanırken, diğer elle perdeleme yapın. Banka görevlisi dışında başka hiç kimseden yardım istemeyin" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön