HABER

Bann Kıbrıs için devrede

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un 31 Ocak Pazar Günü Kıbrıs'a gelmesi ve pazartesi günü liderlerle görüşmesi bekleniyor.

Bann Kıbrıs için devrede

Rum radyosunun haberine göre, pazar günü öğleden sonra Yardımcısı Lynn Pascoe ile birlikte adaya gelecek olan Ban, pazartesi sabahı KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la ayrı ayrı, öğleden sonra da ortak görüşme yapacak.

Ban'ın 2 Şubat salı günü Kıbrıs'tan ayrılacağı kaydedildi. BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs ziyaretine hazırlık amacıyla Avrupa Sorumlusu Elizabeth Spehar'ın yarın Kıbrıs'a geleceği de belirtildi. Spehar, şimdiki özel temsilci Taye Brook Zerihoun'dan önce, kısa bir dönem BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel temsilciliği görevini yürütmüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un 1 Şubatta adaya gelmesini beklediklerini ve gelecekmiş gibi hazırlandıklarını söyledi.

Erçakıca, bugünkü basın brifinginde, konuyla ilgili bir soru üzerine, dün akşam Ban'ın Kıbrıs programıyla ilgili çalışmalar yapıldığını ama henüz teyit almadıklarını belirterek, 1 Şubatta adaya gelmesi için bazı hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

AA

Geri Dön