HABER

Barak Atatürk’ü övdü

İsrail Savunma Bakanı Barak, Ankara’da görüşmelere başlamadan önce ziyaret ettiği Anıtkabir şeref defterine Atatürk’ü öven sözleri yazdı.

ANKARA/KUDÜS(ANKA) – “Büyükelci krizi” ardından Türkiye’yi ziyaret eden İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Ehud Barak, ziyaret ettiği Anıtkabir de şeref defterine Atatürk’ü öven sözler yazdı.

“Mirası barış ve güvenliği olan Türk kahramanına duyduğu büyük saygı ve hayranlığı” dile getiren Barak, “Bölgemizi bir barış ve güvenlik alanı yapmaya çalışmak için ondan ilham alıyoruz” diye yazdı.

Ehud Barak, Ankara’daki görüşmelere başlamadan önce Anıtkabir'e giderek saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir şeref defterinde Atatürk’ü öven sözlerini yazan Barak, Atatürk’ün bölgede “barış mirasını başlattığını”nın altını çizdi.

“Mirası barış ve güvenliği olan Türk kahramanına duyduğu büyük saygı ve hayranlığına” vurgu yapan Barak, “Bölgemizi bir barış ve güvenlik alanı yapmaya çalışmak için ondan ilham alıyoruz” ifadesini de kullandı.

-“BÜYÜK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ”-

Bu arada, Ehud Barak’ın Ankara ziyaretini yakından izleyen İsrailli basın, Barak’ın Ankara’ya “büyük güvenlik önlemleri”nin altında ulaştığını kaydetti. Yedioth Ahronoth gazetesi, Cuma günü İsrail’in Büyükelçiliği önünde protesto gösterilerinin yapılmış olmasına rağmen Barak’ın Ankara’ya vardığında hiçbir göstericinin görünmediğini belirtti.

-“BARAK STRATEJİK İLİŞKİLERİ GÖRÜŞMEYİ TERCİH EDİYOR”-

Türk medyasının Barak’ın ziyaretine büyük ilgi gösterdiğini de yazan gazete, Barak’ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de biraraya geldiğini belirterek “Türkiye, arabuluculuk yapmak istediği İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmelerine vurgu yapıyor. Ancak Barak, iki ülke arasında özellikle savunma alanında, stratejik ilişkileri ve Filistinliler ile barış görüşmelerini ele almayı tercih ediyor” diye yazdı. (ANKA)

Geri Dön