HABER

Barbaros Hayrettin Paşa'nın hayatı dizide

Osmanlı donanmasının ünlü Kaptan'ı Deryalarından Barbaros Hayrettin Paşa'nın hayatı, her biri 24 dakikalık 39 bölümden oluşan 3 boyutlu çizgi film dizisiyle anlatılacak.

Çizgi dizide Fatih, Yavuz ve Kanuni dönemlerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun dünya devletleriyle ilişkileri, tarihe geçen ünlü kaleler ve donanmalar da yer alıyor.

Çizgi dizi projesini hazırlayan Mavi Ağaç Film Prodüksiyon şirketi Ankara Şube Müdürü Mihriye Hakan, yaptığı açıklamada, ''Barbaros Projesi''nin Kültür ve Turizm Bakanlığınca da destekleme kapsamına alındığını söyledi.

Görsel hafıza teknikleri kullanılarak Türkçe ve İngilizce hazırlanan çizgi dizinin esas olarak Barbaros'un korsanlıktan Kaptan'ı Derya'lığa uzanan hayatını içerdiğini anlatan Hakan, ''Ayrıca üç büyük padişah döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun dünya devletleri ve dönemin ünlü kral, kraliçe ve sultanlarıyla olan ilişkileri, tarihe geçen ünlü donanma ve kaleler de senaryoda yer alıyor'' dedi.

Hakan, her biri 24 dakikalık çizgi film dizisinin 39 bölüm olarak projelendirildiğini ifade ederek, ''Bu yaklaşık 10 uzun metrajlı film demektir. Tamamı 29 ay sürecek projenin 3 sezon yayınlanması öngörülmüştür'' diye konuştu.

Senaryo kaleme alınırken, ilköğretim çağı başta olmak üzere genel izleyici kitlesine ve dünya kamuoyuna hitap edecek şekilde hassasiyet gösterildiğini belirten Hakan, projenin çizgi film dışında, çocuklara yönelik oyun kartları, kutu ve PC oyunları ile web sitesini de içerdiğini bildirdi.

Hakan, çizgi dizinin 2011 yılı sonbahar aylarında yayına girmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler