HABER

Barış Pınarı Harekatı'nda 3. gün! Operasyonda son durum

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 277 olduğu duyuruldu. Öte yandan, Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Tel Abyad'daki hedefler sabahın erken saatlerinden itibaren obüs atışlarıyla vuruluyor. Rasulayn'da da çatışmaların şiddetlendiği teröristlerle sıcak temasa girildiği belirtiliyor. Şu ana kadar Tel Abyad ve Rasulayn'daki 11 köyün terörden arındırıldığı belirtildi.

Barış Pınarı Harekatı'nın üçüncü gününde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait obüs ve topçu birlikleri sabah saatlerinde Suriye'nin Rasulayn kentini yoğun ateş altına alındı.

Mehmetçik ve Suriye Milli Ordusu birlikleri de teröristlerle karadan sıcak temasa girdi. Rasulayn'dan yoğun dumanlar yükselmeye başladı. Sabah saatlerinde yoğunlaşan top atışları devam ediyor.

Sınır hattında görev yapmak üzere Ceylanpınar'a askeri sevkiyat devam etti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'nca, Suriye'de Fırat'ın doğusuna yönelik gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı'nın 3. gününde, son duruma ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Barış Pınarı Harekâtı kapsamında gece boyunca icra edilen harekâtlar neticesinde 49 PKK/PYD-YPG’li terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 277 oldu." denildi.

"HAREKAT BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR"

Barış Pınarı Harekâtı'nın gece boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürüldüğünün kaydedildiği açıklamada, "Tespit edilen hedefler Hava Kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları tarafından ateş altına alındı. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor." ifadeleri yer aldı.

TEL ABYAD'DAKİ TERÖR HEDEFLERİ OBÜS ATIŞLARIYLA VURULUYOR

Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Tel Abyad'daki terör hedefleri sabahın erken saatlerinden itibaren obüs atışlarıyla vuruluyor.

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad'daki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine obüs atışları yapılıyor.

Terör örgütü YPG/PKK üyeleri ise Tel Abyad ilçe merkezi batısı ve doğusunda, TSK'ye ait SİHA'ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakıyor. Yanan lastik ve mazot nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü.

Ayrıca ilçenin güneybatısından da aralıklı olarak silah ve doçka sesleri geliyor.

11 KÖY TERÖRDEN ARINDIRILDI

TSK'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Tel Abyad ve Rasulayn'daki 11 köy terörden arındırıldı.

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında, El Yabse ve Tel Fander köyleri terörden arındırıldı. Harekat kapsamında Tel Abyad'daki Müşeyrfe ve Dedat ile Rasulayn'daki Kişto köyü de terörden arındırıldı. Ardından Tel Abyad'ın doğusundaki Bir Aşık ve Hamidiye köyleri teröristlerden temizlendi. SMO güçleri, köylerde arama tarama faaliyetleri yürütüyor, güvenlik tedbirleri alıyor.

Gün içerisinde Tel Abyad'daki El Yabse, Tel Fander, Müşeyrfe, Dedat, Bir Aşık ve Hamidiye ile Rasulayn'daki Kişto köyü YPG/PKK'lı teröristlerden temizlendi. Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Tel Abyad'daki Berzan, Cüdeyde ve Gısas köyleri terörden arındırıldı.

SMO, köylerde güvenlik tedbirleri alıyor, arama tarama faaliyeti yürütüyor.

ERMENİ PATRİKLİĞİ'NDEN DESTEK AÇIKLAMASI

Türkiye Ermeni Patrikliği, "Barış Pınarı Harekatı'nın barışçıl amaçlarına ulaşması için beka dualarımızı yineliyoruz." açıklamasında bulundu.

Açıklamada, "Terörü sonlandırmak ve sınırların güvenliğini sağlamak amacını güden harekatın amacına uygun bir şekilde sürmesi ve bir an önce huzur ve güvenliğin tesis edilmesi için dua ediyoruz" denildi.

Kaynak: Ajanslar

Geri Dön