HABER

Barnabas'ın Vakfı’ndan Türkiye duası

1981’de bulunan ancak nerede saklandığı tam bilinmeyen incilin yazarı tarihi kişilik Barnabas için kurulan vakıf, minare yasağının bazı ülkelerde Hristiyanların tehdit edilmesine yol açtığını belirtti

Vakfın bülteninde Türkiye’de okurlar yetkililerin kilise izni vermesi için duaya çağrıldı.

Bütün kıtalarda şubeleri bulunan Barnabas Vakfı’nın “Duacının Odağı” başlıklı bülteninde, “Müslüman liderler İsviçre’de minarelerin yasaklanmasına ilişkin oylamayı eleştirirken nüfusunun çoğunluğu Müslüman kimi ülkelerdeki Hristiyanlar kiliselerinin tamiri ve inşası konusunda şiddetli kısıtlamalarla karşılaşıyorlar” denildi. Türkiye hakkında ise şu bölüm yer aldı:

“Türkiye’de 4 Aralık 2009’da çan kulesi bulunan bir kilisede rahibe yaklaşan üç kişi tehditte bulunarak ‘İsviçre minareleri yasaklıyor, biz de sizin çan kulelerinizi yasaklayacağız. Çan kulenizi Cuma gününe kadar yıkacaksınız’ diyor. Konu polise intikal etti ve şu anda kilise için güvenlik artırıldı. Türkiye’de yapılan son anketlerden birine göre nüfusun yüzde 50’si gayrı Müslimlere fikirlerini tartışacakları açık hava toplantısı yapma, inançlarını tanımlayan literatürü yayımlamalarına izin verilmemesi gerektiğini belirtirken, yüzde 40’ı Hristiyanlar hakkında negatif görüşlere sahip bulunuyor.”

-BÜLTEN’DEKİ DUA-

Her bölümü bir duayla biten vakfın bülteninde Türkiye’yle ilgili bölüm, “Mısır ve Türkiye’deki yetkililerin herkes için dini özgürlüğü savunma konusunda adil olmaları, Hristiyanların korunmasını ve vaaz ve ibadet ihtiyaçları için ihtiyaç duydukları binaları sağlamaları için dua edin” diye sona erdi.

-MISIR VE PAKİSTAN’DAN DA ŞİKAYET EDİLDİ-

Bültende Suudi Arabistan ve Maldivler’de hiç kilise bulunmadığı, diğer bazı ülkelerde ise yerli Hristiyanlar için değil sadece yabancılar için kiliseler olduğu belirtildi ve “Mısır’da özellikle minare yasağı konusunda büyük protestolar oldu. Ancak Mısır normalde Hristiyanların değil kilise inşa etme, tamir etme izni alma konusunda bile büyük zorluklar yaşadığı bir ülke. Ancak şu sıralar Mısırlı yetkililer, Mısır kilisesinin parçalanıp bölünmesini kolaylaştırmak için kilise inşa etmek için değişik kaynaklara sıcak bakıyorlar” denildi. Mısır’da Hristiyanların ibadette karşılaştıkları zorluklara değinilirken, geçen aylarda kiliselere bazı saldırılar yapıldığı da belirtildi.

ANKA

Geri Dön