HABER

Barroso: "Diplomasiye bir şans verdik"

Brüksel (AA) - AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye İlerleme Raporunun yayımlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, "(Kıbrıs konusunda) Çözüme ulaşmak için diplomasiye bir şans verdik" dedi.

"Avrupa istikrarlı, demokratik, refah seviyesini artıran, komşularıyla barış içinde yaşayan, modernleşme yolundaki ve Avrupa değerlerini benimseyen bir Türkiye'ye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Türkiye'nin katılımı için müzakereleri başlattık" ifadelerine yer veren Barroso, bu sürecin başarılı sonuçlanması için Türkiye'nin tam kararlılıkla reform sürecine devam etmesi ve yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Barroso açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bugün (Kıbrıs konusunda) çözüme ulaşmak için diplomasiye bir şans verdik. Türkiye Ankara Protokolünün uygulanması kapsamındaki yükümlülüklerini karşılamalı. Eksiksiz uygulamanın yerine getirilmemesi durumunda bütün müzakere süreci (olumsuz) etkilenecektir. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmede başarısız olursa AB Komisyonu, Aralık ayındaki (14-15 Aralık 2006) AB Zirvesi öncesinde gerekli önerileri yapacaktır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön