HABER

Bartholomeos: "'Ruhban Okulu’ açılsın"

İstanbul Rum Patriği Bartholomeos, iki ateş arasında kalmasına karşın Türk-Yunan dostluğu için elinden geleni yaptığını söyledi.

İSTANBUL (ANKA)- Bartholomeos, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasını istedi ve “Bizim neslimiz yavaş yavaş tükeniyor ve bu nedenle yarını çok daha fazla düşünüyorum. Din adamlarımız nerede yetişecek. Heybeliada Ruhban Okulu’nda yetişerek Türkiye dışında görev yapan din adamlarımızın hepsi de Türk dostudur” diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası’dan yapılan açıklamaya göre, Oda Başkanı Ekrem Demirtaş, Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret etti. İTO olarak son 15 yılda iki ülke ilişkilerinin gelişimi için yoğun bir çaba harcadıklarını bunun sonucunda dış ticaretin 15 kat artarak 4 milyar doları aştığını ama bunun gerçek potansiyeli yaratmadığını belirten Demirtaş, “Bu ticaret rahatlıkla 10 milyar dolara ulaşabilir ama Ege’de güven ortamını tam olarak sağlayamıyoruz. Devamlı olarak bazı sorunlar tekrarlanıyor. Bunlar da hem ticarete hem de ikili ilişkilere yansıyor” dedi.

İTO olarak Türk – Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi için yaptıkları çalışmaların sadece ticaretin arttırılmasına değil, aynı zamanda kalıcı dostluğun sağlanmasını da hedeflediğini kaydeden Demirtaş, iki ülke ilişkilerine büyük önem veren Yorgo Papandrau’nun Yunanistan’da Başbakan olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da “Komşularla sıfır sorun” politikasını yürüttüğüne dikkat çeken Demirtaş, “Bunlar umudumuzu daha da arttırıyor. Bu önemli fırsatı kaçırmamamız lazım” dedi.

-"İKİ ATEŞ ARASINDA KALSAM DA DESTEKLİYORUM"-

İstanbul Rum Patriği Bartholomeos da iki ülke arasındaki ilişkilerde zorlukların devam ettiğini, bazı gereksiz sıkıntıların tekrarlandığını belirterek, “Herşeye karşın Türk- Yunan ilişkilerinin gelişimi için gerek Patrikhane gerekse şahsım olarak her zaman yapılan çalışmalara büyük destek verdim. İki ülkede basının bir kısmı, bazı kesimler beni bu nedenle eleştirdi. Bazen iki ateş arasında kalsam da elimden geleni yapıyorum. 4 Şubat’ta Atina’da Sayın Papandreau’yu ziyaret edeceğim ve bu konudaki desteğimizi bir kez daha ifade edeceğim. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi Patrikhanemiz için de son derece önemli ve yararlı” dedi.

-"DİN ADAMLARIMIZ NERDE YETİŞECEK?"-

Özellikle Heybeliada Ruhban Okulu’nun uzun yıllardır kapalı olmasına da değinen Patrik Bartholomeos, “Bizim neslimiz yavaş yavaş tükeniyor ve bu nedenle yarını çok daha fazla düşünüyorum. Din adamlarımız nerede yetişecek. Ayrıca, burada Patrikhane’nin başında Türkiye’de yetişmiş bir Türk vatandaşı din adamının olması mı, yoksa başka bir ülkeden gelen bir din adamının olması mı daha iyi olur? Tabii ki Türkiye’de yetişen bir din adamının olması çok daha iyi olur. Heybeliada Ruhban Okulu’nda yetişerek Türkiye dışında görev yapan din adamlarımızın hepsi de Türk dostudur” diye konuştu. (ANKA)

Geri Dön