Bartın'daki FETÖ/PDY davası

"Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla haklarında dava açılan 3'ü tutuklu 4 eski adliye personelinin yargılanmasına devam edildi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, 3'ü tutuklu 4 eski adliye personelinin yargılanmasına devam edildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, KHK ile meslekten ihraç edilen tutuklu sanıklar pedagog İbrahim Şenol, zabıt katibi Hasan Hacı Mustafaoğlu, İcra Müdürü Abdullah Kuş bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuksuz sanık eski Yazı İşleri Müdürü R.P'nin avukatı salonda hazır bulundu.

Sanık avukatları ile yakınlarının da katıldığı duruşmada tanık olarak dinlenen H.M, kendisini toplantılara sanık Mustafaoğlu'nun davet ettiğini ve adını "İlker" olarak bildiği öğretmenin sohbet verdiğini söyledi.

Söz verilen sanık Mustafaoğlu, toplantılarda herhangi bir örgüt ve cemaat propagandasının yapılmadığını, programların, akrabasının aday olması dolayısıyla seçim kampanyası amaçlı olduğunu iddia etti.

Mahkeme başkanının, "Birçok tanık sohbetlere katıldığını söylüyor. Üstelik 17-25 Aralık'tan sonra da bu sohbetlere devam etmişsin, Fetullah Gülen sohbetleri yapmışsın. Yine telefonundan 'ByLcok' çıktı, 1579 defa giriş yapılmış. Bunların hiçbirini mi kabul etmiyorsun?" sorusuna Mustafaoğlu, "ByLock'un, indirdiğim ezan veya pusula programından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yine kayınbiraderim milletvekili adayı olduğu için arkadaşlarım bana yakın olmaya çalışıyordu, ben de kendilerini davet ediyordum." diye konuştu.

Sanık Abdullah Kuş da mahkeme başkanının, "Tanıklar sohbetlere gittiğini söylüyor, telefonundan 514 kez ByLock'a girdiğin tespit edildi." sözü üzerine, tanık iddialarını kabul etmediğini, sohbet toplantılarına katılmadığını ve "ByLock" kullanmadığını ileri sürdü.

Sanık İbrahim Şenol da da sohbet toplantılarına katıldığı yönündeki iddiaları kabul etmediğini ve örgütle bir bağlantısının olmadığını öne sürdü.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 21 Şubat'a erteledi.

- İddianame

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, KHK ile meslekten ihraç edilen adliye personeli 4 sanık hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler