HABER

Barzani de açılıma destek verdi!

Türk hükümetinin demokratik açılım sürecini desteklediklerini söyleyen Barzani, Kürt meselesinin çözümünde askeri yollar ya da siyasi baskıları içeren bir seçeneğin parçası olmayacaklarını söyledi.

WASHINGTON (A.A) ABD'deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nde konuşan Barzani, ''terör örgütü PKK'nın silahları bırakmaması ve Türkiye'nin terör örgütüne karşı operasyonlarına devam etmesi halinde tutumunun ne olacağına'' ilişkin bir soru üzerine, şu anda Türkiye'de bir açılım siyasetinin yürütüldüğüne ve soruna barışçıl çözüm bulunması yolunda çabalar verildiğine işaret ederek, buna odaklanmak gerektiğini kaydetti.

''Demokratik açılım'' sürecine, sorunun çözümüne barışçıl yaklaşıma ve hükümetin bu meseleyi çözme girişimlerine çok güçlü destek verdiklerini belirten Barzani, ''Hepimiz askeri yollar ya da siyasi baskıların hiçbir zaman çözüm getirmediğine ikna olmuş durumdayız, ama eğer bu seçenek seçilirse, bunun bir parçası olmayacağız'' dedi.

Mesut Barzani, Türkiye ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim arasındaki ilişkilere yönelik soru üzerine de, Türkiye ile ilişkilerinin geliştiğini, iki taraf arasında ekonomik ve enerji alanında çok büyük bir işbirliği olduğunu kaydetti.

''Demokratik açılım'' sürecinin de bu ilişkilerin geliştirilmesinde yardımcı olduğunu, aralarındaki ilişkilerin hükümetin açılım siyasetinin desteklenmesinde önemli rol oynayabileceğini ifade eden Barzani, ''Türkiye'nin, bölgesel yönetimin kendisine tehdit olmadığını fark ettiğini'' savundu.

Barzani, DTP'nin kapatılmasına ilişkin de, ''Anayasa Mahkemesinin kararını doğru bulmuyoruz, bunun başlatılan barış sürecine hizmet edeceğine inanmıyoruz. Demokrasiye aykırı bir karar. Türkiye'deki Kürt kardeşlerime tavsiyem, olumlu tavır takınmaları ve Türk hükümetiyle işbirliği yapmaları, ki bu sayede bu fırsatı kaçırmayalım, barışçıl sürecin takibini sürdürelim'' diye konuştu.

''Barış süreci''nin devamında Türkiye ile yakın diyalog içinde olduklarını ifade eden Barzani, ''İran'da, Suriye'de, Türkiye'de, nerede olursa olsun Kürt halkına karşı insani olmayan davranışlara karşıyız ve Kürtlerin haklarını savunuyoruz. Tavsiyem, bu hedefin güç ya da şiddet kullanarak değil, barışçıl ve demokratik yollarla takip edilmesi'' dedi.

Barzani, bölgesel yönetim olarak Türkiye ile Irak ve Avrupa ile Irak arasında köprü rolü oynayabileceklerini bildirdi.

Geri Dön