HABER

"Barzani operasyon nedeniyle İsviçre'ye kaçtı"

"Barzani operasyon nedeniyle İsviçre'ye kaçtı"

BURSA (İHA) - Bursa'da geleneksel olarak her ay düzenlenen 'Muradiye Toplantıları'na katılan Hasan Celal Güzel, 1 Mart Tezkere'sinin çıkmamasından dolayı Türkiye'nin oturmuş dış politikasının hasar gördüğünü belirterek, Barzani'nin, Türk askerinin muhtemel bir operasyonu sebebiyle İsviçre'ye kaçtığını iddia etti.

Bursa'da değişik akademisyen meslek gruplarının oluşturduğu platform tarafından 2 yıldır geleneksel olarak her ay düzenlenen 'Muradiye Toplantıları'na bu ay Hasan Celal Güzel konuşmacı olarak katıldı. 1 Mart Tezkeresi'nin kabul edilmemesinin hala sancılarının yaşandığını belirten Celal Güzel, "Türkiye'ye tarihinin en büyük siyasi hatasıdır ve reddi Türkiye'ye çok büyük zarar vermiştir. Bunu baştan beri savunuyorum. Bu da hükümetin acemiliğinden kaynaklandı. O dönem hükümet grup kararı alması gerekirdi.

Ancak grupta bu konuda ayrışma olmaması için yapılmamış olabilir. Tezkere meclise taşınmadan önce milletvekilleri arasında yapılan ankette, milletvekillerinin yüzde 94'ü 'Tezkere çıksın' demiş. Ancak tezkere meclisten geçmemiştir. Tezkerenin çıkmamasından dolayı oturmuş dış politikamızın yapısı da hasar gördü. Bir takım marjinal gruplar da tezkerenin çıkmasını istemiyordu. Ancak tezkerenin çıkması için haklı gerekçelerimiz vardı. Bunu anlatamadık. Milletvekilleri ikna edilemedi. Tezkere 1 Mart'ta mutlaka geçmeliydi. Neden geçmeliydi? Birincisi, Türkmen soydaşlarımızın yanlarında olduğumuzu hissettirmemiz gerekirdi. İkincisi, dünyanın en güçlü ikinci ordusuna sahibiz. ABD başka bir kıtadan gelip, komşumuzu işgal ediyor. Ancak biz girmiyoruz. Bu durum prestij açısından önemliydi. Üçüncüsü de Musul'da hala haklarımız var. Bu hakların kaybedilmemesi için de evet demeliydik" dedi.

'Müslümanların korunması için de Türkiye'nin Irak'a girmeliydi' diyen Celal Güzel, "Girseydik, Felluce katliamında uzaktan gözyaşı dökmez, bu katliamın önüne geçebilirdik. Sonuçta Irak'ta asayiş bu kadar bozulmayacaktı. Tezkere döneminde Genelkurmay'ın da bu konuda açıklama yapmaması olayın tuzu biberi olmuştur. AB zaten silahlı güçlerimizden medet uman bir birlik ve o yüzden bizi almak istiyor. Girseydik PKK'yi bitirir, Talabani ve Barzani bugünkü konumda olmazdı. Barzani, Türk ordusunun muhtemel operasyonu yüzünden İsviçre'ye kaçtı. Operasyon, Barzani kaçmış olsa bile mutlaka yapılmalıdır. AK Parti o dönemde Irak politikasını tutarsız izlemiştir. 1 Mart'ta tam tersi yaşansaydı şimdi sınır ötesi hareketi ABD'ye sormadan bile yapabilirdik" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön