HABER

Barzani: "PKK'ya bakışımız değişmedi"

Barzani: "PKK'ya bakışımız değişmedi"

Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, PKK'ya karşı tutumlarında değişiklik olmadığını ancak bunun, şiddeti onayladıkları anlamına gelmediğini belirtti.

Barzani, bu örgütün "Türkiye'nin barış önerisini reddetmesi halinde" terörist bir örgüt olarak tanınacağını söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Des Browne ve Barzani, Erbil'e bağlı Selahaddin kasabasındaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Barzani, "Türkiye ile PKK aralarındaki sorunu barış yoluyla çözmek isterse biz yardımcı olmaya hazırız. Ancak savaş yolunu tercih ederlerse savaşı Kürt bölgesine getirmemeleri için çalışacağız" dedi.

Des Browne ile yaptıkları görüşmede genel olarak Irak'ta ve özel olarak da sınırda devam eden kriz ele aldıklarını açıklayan Barzani, konuşmasına şöyle devam etti:
"Sınırdaki gerilim konusunda bütün tarafların çıkarına olacak ortak bir çözümde merkezi hükümet ile koordinasyon kurulması için Kürt Bölgesinde ortak bir komite kuruldu."

Türkiye'nin Kürt bölgesine yönelik ekonomik ambargo uygulama cezası konusunda ise Mesut Barzani, "Maalesef Türkiye Irak'ın bir parçası olan Kürt Bölgesi ile olan hava yolu bağlantısı kesti. Ekonomik ambargo da kesinlikle her iki tarafa zarar verir. Ancak işin bu düzeye geleceğine inanmıyorum" diye konuştu.

KYB'nin internet sitesine göre, Barzani, "Bölgede savaşın ateşini uzaklaştırmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz" dedi.

Barzani'nin ardından söz alan İngiltere Savunma Bakanı Browne ise "Kürt bölgesine ilk defa geldiğini ve bu bölgedeki güvenlik ve istikrardan etkilendiğini kaydetti.

Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonunun, hiçbir tarafın çıkarına olmayacağını söyleyen Browne, "PKK ile Türkiye arasındaki sorunun çözümü için elimizden gelen bütün çabayı göstermeliyiz. İstanbul kongresi bunun elde edilmesi için iyi bir fırsattır" dedi.

Geri Dön